• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
12 Kasım 2020 Perşembe 00:38 | Son Güncelleme:

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan İran açıklaması: Zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan İran açıklaması: Zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırıyor
AA

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Tahran'ın düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stokunun nükleer anlaşmada belirlenen seviyenin çok üstünde olduğunu, uranyum zenginleştirme limitini de aşmaya devam ettiğini bildirdi.

UAEA'nın İran'ın nükleer programına ilişkin yayımladığı raporda, bu ülkenin düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stokunun 2 bin 400’ün üzerinde olduğu belirtildi.

AA'nın aktardığı habere göre, bu seviyenin 25 Ağustos’ta 2 bin 100 seviyelerinde olduğuna, İran’ın düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırdığına dikkat çekildi.

Nükleer anlaşma İran’a yüzde 3,67 saflıkta uranyum zenginleştirme sınırı getiriyor. Raporda bu seviyenin Tahran yönetimi tarafından aşılmaya devam edildiği belirtildi.

İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI

İran, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere) ve Almanya ile 2015'te imzaladığı "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" olarak adlandırılan nükleer anlaşma kapsamında yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programında kısıtlamalara gitmişti.

Nükleer anlaşma, İran'a en yüksek 3,67 saflıkta uranyum zenginleştirme limiti koyuyor. İran'ın düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum miktarının da 300 kilogramı aşmaması gerekiyor.

ABD'nin 8 Mayıs 2018'de anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları geri getirmesinin ardından Avrupa ülkelerinin anlaşmayı koruyacak adımları atmaması üzerine İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütlerini askıya aldığını açıklamıştı.

<h3>Başkan Erdoğan'dan 'Siber Vatan' mesajı</h3><h3>'DİJİTAL DÜNYADA...'</h3><p>Başkan Erdoğan, Resi

15 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en büyüğü olacak! Kedi yolu çalışmaları tamamlandı

1'inci Kılıçarslan'ın mezarının bulunmasında İbnü'l Ezrak, en önemli kaynak