• $17,9625
  • €18,2788
  • 1025.06
  • 2913.3
12 Şubat 2022 Cumartesi 13:59 | Son Güncelleme:

Ülkelerden açıklamalar peş peşe geliyor! Dünyada Kovid-19 önlemleri sona mı eriyor?

Ülkelerden açıklamalar peş peşe geliyor! Dünyada Kovid-19 önlemleri sona mı eriyor"

Omicron varyantının etkisiyle pandemide vaka sayılarında rekorlar devam etsede dünyada pandemi önlemleri gevşetiliyor. Yapılan analize göre, küresel olarak pandemi önlemleri döneminin hızlı bir şekilde sona yaklaştığı vurgulandı.

Omikron varyantının etkisiyle pandemide vaka sayılarında rekorlar devam etse de ülkeler salgın önlemlerini gevşetiyor.

Bloomberg'te yer alan habere göre, Kovid-19'un Omikron varyantını taşıyan vakalar birçok ülkede hızla artarken, Güney Kore ve Avustralya salgına karşı aldığı önlemlerin bazılarını esnetme kararı aldı.

Avrupa'nın önde gelen ekonomisi Almanya'da da önümüzdeki hafta itibariyle önlemlerin gevşetilmesi planlanıyor.

Yapılan analizde salgına ilişkin veriler rekor seviyelerde seyrederken politikacıların önlemlerin kaldırılması taraftarı olduğuna dikkat çekildi.

Bilim insanları ise bu kararların akıllıca olmadığı görüşünde. Dünya Sağlık Örgütü Başaraştırmacısı Soumya Swaminathan tüm önlemleri ortadan kaldırmanın 'aptalca' olduğunu belirtti. Bilime ve bilim insanlarına yapılan saldırıların hayal kırıklığı yarattığını belirten Swaminathan pandeminin seyrinin güçlendiği ve daha fazla hasar bırakma potansiyeli olduğu uyarısında bulundu.

GÜNEY KORE ÖNLEMLERİ GEVŞETME KARARI ALANLAR ARASINDA

Güney Kore'de Kovid-19 vaka sayılarındaki artış sürse de baskın varyantın hafif semptomlara sahip Omikron olması ve yüksek aşılama oranları nedeniyle ülkede, evde tedavi gören hastaların sayısı arttı.

Bu durumun da sağlık ve devlet görevlilerinin yoğun mesai yapmasına yol açmasıyla, yetkililer salgına karşı alınan bazı önlemleri esnetme kararı aldı.

Buna göre, Kovid-19 hastalarının GPS sistemi yardımıyla takip edilmesine son verildi. Hastaların GPS sisteminden takibinden sorumlu çalışanlar da artık evde tedavi gören Kovid-19 hastalarıyla ilgilenmesine karar verildi.

Kovid-19 hastalarının, artık doktora gideceklerinde yerel sağlık çalışanlarına bilgi verme zorunluluğu da kaldırıldı, hastaların aile üyelerinin de artık ilaç, gıda ve diğer gereksinimlerini karşılamak için dışarı çıkmalarına izin verildi.

Güney Kore'de yaklaşık son 20 günde günlük vaka sayıları tırmanışa geçerek 9 katına çıktı.

AVUSTRALYA DA HASTANEYE YATIŞLARIN DÜŞMESİYLE ÖNLEMLERİ KALDIRIYOR

Avustralyalı yetkililer, Kovid-19'a karşı aşılı olup Omikron varyantına yakalanan kişilerde hastaneye yatış oranının düşük olması nedeniyle bazı Kovid-19 önlemlerini gevşetme kararı aldı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkesinin sınırlarının Kovid-19 aşısı olan yabancı turistlere ve iş insanlarına 21 Şubat'tan itibaren açılacağını açıkladı.

Morrison, Avustralya'ya gelmek isteyenlerin salgına karşı aşı olduklarını belgelemeleri gerektiğini ifade etti.

Ocak ayında Melbourne kentinde yapılan Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na tıbbi muafiyet kararıyla katılmak için Avustralya'ya gelen ancak muafiyeti kabul edilmediği için vizesi iptal edilerek sınır dışı edilen Sırp tenisçi Novak Djokovic'e atıfta bulunan Morrison, yılın ilk dönemindeki olayların, tüm dünyaya, Avustralya'ya girmek için aşı olduklarını belgelemelerine dair net bir mesaj göndermiş olduğunu kaydetti.

Avustralya'nın salgının yayılmasının önüne geçmesinde, sıkı sınır kontrollerinin önemli rolü olmuştu.

ÇEKYA'DA DA ÖNLEMLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ KALDIRILIYOR

Çekya Başbakanı Petr Fiala, 1 Mart'tan itibaren Kovid-19 önlemlerinin büyük çoğunluğunun kaldırılacağını açıkladı.

Fiala, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada, maske zorunluluğu dışında tedbirlerin çoğunluğunun 1 Mart itibarıyla kaldırılacağını söyledi.

Hükümetin aldığı karar kapsamında, büyük etkinliklerde katılımcı sayısı sınırlamasının kaldırılacağı kaydedildi.

Karar çerçevesinde ayrıca perşembeden itibaren restoran ve kafeler başta olmak üzere, kültürel etkinliklerin yapıldığı kapalı alanlara girişlerde aşı ya da hastalığı geçirmiş olma şartı aranmayacak.

POLONYA KARANTİNA SÜRESİNİN KISITLANMASI KARARINI ALDI

Polonya'da Kovid-19 salgınında vaka sayılarının azalmasıyla kısıtlamaların ve karantina kurallarının gevşetildiği duyuruldu.

Polonya hükümeti, 1 Şubat tarihinden beri gözlenen vakalardaki düşüş üzerine okulların yeniden açılması, enfekte olan kişilerin karantina süresinin kısaltılması kararlarının alındığını bildirdi.

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, diğer kısıtlamaların da gelecek ay kaldırılabileceğini belirterek "Salgının son safhasının başındayız. Bu normale dönüşün ilk adımı." dedi.

Niedzielski, Polonya'da son dönemde Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan kişi sayısının da azaldığını, 5. dalgada vakaların hastalığı daha hafif atlattığını bildirdi.

Kısıtlamaların gevşetilmesiyle Polonya'da Kovid-19 hastalarının karantina süresi 10 günden 7 güne düşürülürken, temaslılar, karantinadan muaf olacak.

Polonya'ya giriş sonrası karantina süresi de 14 günden 7 güne indirildi.

Güç dengesi değişecek... Türkiye için kritik S-400 gelişmesi! Rusya'dan açıklama geldi
Güç dengesi değişecek... Türkiye için kritik S-400 gelişmesi! Rusya'dan açıklama geldi

Güç dengesi değişecek... Türkiye için kritik S-400 gelişmesi! Rusya'dan açıklama geldi

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı
Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...
Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...