• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
2 Şubat 2021 Salı 02:15 | Son Güncelleme:

Ülkede 1 yıllık OHAL ilan edildi... Myanmar iktidarına askeri darbe

Ülkede 1 yıllık OHAL ilan edildi... Myanmar iktidarına askeri darbe

Myanmar'da Aung San Suu Çii'nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Birliği hükümeti, ordunun yönetime el koymasıyla devrildi. Siyasetçilerin çoğu gözaltına alındı. Darbeye Türkiye dahil çok sayıda ülkeden tepki geldi.

Myanmar lideri Aung San Suu Çii, Devlet Başkanı Win Myint ve partinin diğer yöneticileri, parlamentonun dün ilk kez toplanmasına saatler kala gözaltına alındı. Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) Partisi Sözcüsü Myo Nyunt, “Halkımızdan düşünmeden karşılık vermemesini ve yasalara uygun şekilde hareket etmesini istiyorum” dedi.

BİR YILLIK ASKERİ YÖNETİM

Myanmar ordusu, ülke idaresinin artık Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in qqqqqelinde olduğu duyurdu. Darbenin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirildiği belirtildi. Ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini açıklayan ordu, Myanmar’ın bir seneliğine askeri yönetimle idare edileceğini belirtti.

HALKA ‘KARŞI ÇIKIN’ ÇAĞRISI

Ang San Suu Çii’nin başkanlığını yaptığı Ulusal Demokrasi Birliği’nin (NLD) Facebook sayfasında yayımlanan açıklamada, ordunun eyleminin gayrimeşru olduğu, anayasayı ve halkın iradesini yok saydığı belirtildi. Açıklamada, halka, darbeye karşı çıkma ve askeri diktatörlüğe dönülmesine izin vermeme çağrısı yapıldı.

Protesto düzenleyen bazı vatandaşlar, Aung San Suu Kyi için destek sloganı attı. Bazıları ise Min Aung Hlaing’in portresini yırttı. 

DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI ORTAK ÇAĞRI ‘DEMOKRASİ’

Türkiye: Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşıdır” ifadelerine yer verildi. Yeni parlamentonun en kısa sürede toplanması, seçilmiş liderlerin ve demokratik kurumların önüne konulan engellerin süratle kaldırılması çağrısında bulunuldu. BM: Genel Sekreter Antonio Guterres, Myanmar’da ordunun tüm yasama, yürütme ve yargı yetkilerine el koymasından derin endişe duyduğunu belitti. Guterres, görüş ayrılıklarının barışçıl yollarla, şiddetten kaçınılarak, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı. ABD: Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Demokratik geçiş sürecinin altını oymak üzere atılan adımlardan endişeliyiz. Bu adımlar geri atılmazsa ABD, sorumlulara karşı adım atacak” ifadelerini kullandı. AB: Konsey Başkanı Charles Michel, “Seçimlerin sonucuna saygı gösterme ve demokratik süreç, yeniden tesis edilmelidir” dedi. İngiltere: Başbakan Boris Johnson, halkın oylarına saygı duyulması ve sivil liderlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Japonya: Demokrasi çağrısı yapan Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, Myanmar’daki Japon vatandaşlarının güvenliği için çaba sarf edileceğini belirtti.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLLÜ LİDER

Yarım asırdan uzun süren askeri yönetimin ardından ülkede demokrasiyi sağlamak için verdiği kişisel çabalarla Suu Çii, barışçıl direnişin uluslararası sembolü haline geldi. Suu Çii, 1991’de “demokrasi ve insan hakları için şiddeti reddeden mücadelesi” dolayısıyla Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

TÜRKLERE SOKAK VE SEYAHAT UYARISI

Türkiye’nin Nepido Büyükelçiliği, Myanmar’da yaşayan Türk vatandaşlarına zorunlu olmadıkça sokağa çıkmama ve seyahat etmeme uyarısında bulundu. Açıklamada, “Vatandaşlarımızın yerel kanallardan yapılan duyuruları takip etmeleri ve kalabalık alanlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” ifadesine yer verildi. Myanmar’daki Türk vatandaşları, iletişim kanalları açık olduğu müddetçe büyükelçiliğe, Twitter ve Facebook hesapları ile “+9501662992”, “+959405056552” acil durum hatlarından ulaşabilecek.

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'
İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! 'Bize de öğretin'

İngilizler Türkiye'nin sistemine hayran kaldı! "Bize de öğretin"

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler