• $7,5076
  • €8,9685
  • 409.342
  • 1541.56
24 Temmuz 2014 Perşembe 11:16 | Son Güncelleme:

Ukrayna‘da Malezya uçağı muamması

Ukrayna‘da Malezya uçağı muamması

İtalyan Corriere della Sera gazetesi Malezya uçağının düşürülmesinin görgü tanıklarından biri olan Rus yanlısı bir ayrılıkçının iddialarını yayınladı. Ukraynalı militan verdiği röportajda uçağı kendilerinin düşürdüğünü itiraf etti ve “Amirimiz bize Kiev’in uçağını düşürdüğümüzü söyledi” dedi. BBC'ye konuşan Rusya yanlısı ayrılıkçıların liderlerinden Aleksandr Boraday, Malezya Hava Yolları'na ait yolcu uçağının düşürülmesinde kullanıldığı iddia edilen Buk füzelerine sahip olmadıklarını söyledi.

İtalyan Corriere della Sera gazetesine konuşan Ukraynalı militan, “Paraşütle atlayan Ukraynalı pilotları beklerken onun yerine ölü sivilleri bulduk. Bütün o zavallı insanların bavullarıyla birlikte asker olmadığı oldukça açıktı” dedi. 

"BİZ DE O FÜZELERDEN YOK"

Ayrılıkçı militanın ifadeleri Malezya uçağının Rus yanlıları tarafından Buk füzesiyle vurulduğu iddialarını güçlendirmiş oldu. 

BBC'ye konuşan Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların liderlerinden Aleksandr Boraday ise Malezya Hava Yolları'na ait yolcu uçağının düşürülmesinde kullanıldığı iddia edilen Buk füzelerine sahip olmadıklarını söylüyor.

RUSYA MI DÜŞÜRDÜ UKRAYNA MI?
 
Ayrılıkçı militanın anlattığına göre gökyüzünde yaşanan büyük patlama sonrası ekipteki arkadaşlarıyla birlikte “Kiev faşistlerinin uçağındaki” paraşütçü askerlerle savaşmak için hazırlanmaya başladılar.

“Adamlarımla birlikte yerde ve ağaçlarda paraşüt arıyorduk. Ancak neden sonra tarlada metal parçasını gördüm. Parçayı kaldırdığımda altında küçük bir kızın cansız bedeni vardı. Korkunçtu” diye anlatan militan o anda vurdukları şeyin bir yolcu uçağı olduğunu fark ettiğini ifade etti.

MALEZYA UÇAĞINDA ŞARAPNEL DELİKLERİ

Haberde ismi açıklanmayan Ukraynalı militanın uçağın enkazından çıkarılan cesetlerin taşındığı trenin önünde çekilmiş bir fotoğrafı yayınlandı.

FÜZE İDDİASINA YANIT

BBC'ye konuşan "Donetsk Halk Cumhuriyeti" Başbakanı Boraday, Rus yapımı SA-11 Buk füze sistemine sahip olduklarını gösteren kanıtların da "sahte" olduğunu belirtti.

Boraday, kendisine bağlı güçlerin, 298 yolcu ve mürettebatın cenazelerine gereken özeni göstermediği yolundaki suçlamaları da reddetti.

Ayrılıkçı lider, "Olaydan sonra üç gün bekledik. Hiçbir uzman bölgeye gelmedi. Cesetlerin 30 derece sıcakta bırakılması insanlık dışıydı. Bölge bir korku filmi sahnesini andırıyordu" dedi.

Boroday ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin kendilerine "Cesetlerin toplanması işini uzmanlara bırakın" dediklerini söyledi.

Yine BBC'ye konuşan AGİT Sözcüsü Michael Bociurkiw ise Boraday'ı yalanladı.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar geçtiğimiz hafta perşembe günü Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a giden MH17 sefer sayılı uçağı düşürmekle suçlanıyor. Batılı ülkelerin istihbarat yetkilileri, uçağın bir Buk füzesi ile düşürüldüğünü iddia ediyor.

<p>MODERATÖR GECE</p><p>Deneyimli gazeteci Erem Şentürk; 8 Mart Pazartesi gününden itibaren,

Erem Şentürk, 8 Mart Pazartesi'den itibaren 24 TV'de

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı

'Arinna'nın Güneş Tanrıçası' heykelciği kaçakçılardan kurtarıldı