• $8,0915
  • €9,8027
  • 461.535
  • 1377.23
30 Haziran 2018 Cumartesi 23:07 | Son Güncelleme:

UCM'nin İsrail'e karşı soruşturma başlatması talebi

UCM'nin İsrail'e karşı soruşturma başlatması talebi

Filistin'deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Gazze Şeridi'nde barışçıl göster düzenleyen Filistinlilere karşı işgalci İsrail ordusunun işlediği, savaş suçu niteliğindeki suçlara karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) soruşturma başlatmasını istedi.

Merkez tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin uluslararası hukuka aykırı sistematik suçlar işlediğine dair yeterli bilgi olduğu belirtilerek, UCM'den bu bilgiler ışığında Gazze sınırındaki cinayetler ve sivillerin kasıtlı olarak hedef alınması vakaları için soruşturma açması talep edildi.

İşgal güçlerinin eylemlerinin ağır ve sistematik uluslararası hukuk ihlallerini barındırdığı ve bunların savaş suçu mesabesinde olduğu vurgulandı.

İsrail ordusunun sivilleri kasıtlı olarak öldürdüğü yinelenen açıklamada, insani görevlerini yerine getirmeleri, yaralıları kurtarmalarını engellemek için hatta sağlık ekiplerinin, ambulansların ve ekipmanlarının hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada, "Geçen aylar boyunca sahadan alınan veriler, işgal ordusunun hayatları için hiçbir tehdit teşkil etmeyen sivillere karşı kasıtlı cinayet işlediklerini ve kasıtlı olarak ağır şekilde yaraladıklarını göstermiştir." ifadesi kullanıldı.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi'nin açıklamasında ayrıca uluslararası topluma işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan sivillerin korunması için acilen harekete geçilmesi çağrısı yapıldı.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 130'dan fazla Filistinli İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şehit oldu, 14 binden fazla Filistinli yaralandı. İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinliler arasında, 2 gazeteci, 2 sağlık çalışanı da yer alıyor. AA

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi