• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
24 Temmuz 2014 Perşembe 11:36 | Son Güncelleme:

Türkler 1 milyon Almanı dolandırdı

Türkler 1 milyon Almanı dolandırdı

Alman Federal Kriminal Dairesi 2013 yılında Almanya’da işlenen ekonomik suçların yol açtığı zararın 3 Milyar 82 Milyon Euro olduğunu bildirdi. Bu suçlar bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 2 artış gösteriyor.

Türkiye’den yapılan organize dolandırıcılık konusunda 2013 Ekim ayından beri daha yoğun çalıştıklarını belirten daire yetkilileri, Türkiye’den arayarak dolandırıcılık yapanlarla ilgili uyarılarda bulundular. Özellikle Almanya’da yaşayan yaşlıları kurban seçen dolandırıcılar, genelde Almanya’da doğup büyümüş ve Türkiye’ye dönmüş Almanca’ya hakim uzman elmanlarını kullanıyorlar. Bu elemanlar Almanya’da kurbanlarına telefon edip genelde yüksek ikramiye kazandıkları yalanını söyleyip, bu ikramiyeyi alabilmeleri için masraf, vergi ve diğer giderler adı altında ödeme yaptırıyorlar. 

Dairenin raporunda, bu yolla Almanya’da 2008 yılından beri yaklaşık bir milyon kişiden yaklaşık 117 Milyon Euro para dolandırıldığı belirtildi ve henüz ortaya çıkmayan veya polise bildirilmeyen zararın ise çok daha yüksek olduğunun sanıldığını vurgulandı. 

Alman Federal Kriminal Dairesi bu konuda insanları aydınlatmak için bir broşür, televizyon spotları ve diğer yöntemleri içeren bir bilgilendirme kampanyası başlattı. 

Dairenin açıkladığı diğer rakamlara göre, Almanya’da geçen yıl işlenen 71 bin 663 ekonomik suçun yüzde 92’sinin açıklığa kavuşturulduğu vurgulandı.DHA 

<div><br></div><p><br></p>

28 Şubat'tan akılda kalanlar

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek