• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
24 Eylül 2021 Cuma 15:36 | Son Güncelleme:

Türkiye'den, Sırbistan'ın Yeni Pazar kentinden sonra Niş kentinde de yeni konsolosluk hazırlığı

Türkiye'den, Sırbistan'ın Yeni Pazar kentinden sonra Niş kentinde de yeni konsolosluk hazırlığı
AA

Türkiye, Sırbistan'da Yeni Pazar'dan sonra Niş kentinde de konsolosluk açacak. Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy yeni konsolosluğun ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye, Sırbistan'da Yeni Pazar'ın ardından gurbetçilerin sıla yolu üzerinde bulunan Niş kentinde konsolosluk açmaya hazırlanıyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Niş kentinde açılacak konsolosluğun hem Türkiye'ye giden gurbetçilere hizmet vereceğini hem de ticari, ekonomi ve kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 31 Ağustos-1 Eylül'de Sırbistan'a yaptığı ziyaret sırasında konsolosluğun açılma talimatının verildiğine işaret eden Aksoy, Sırbistan Dışişleri Bakanlığına gerekli girişimlerin yapıldığını ve açılışın en kısa sürede gerçekleşeceğini ifade etti.

Aksoy, Niş'teki konsolosluğun Türkiye'nin Sırbistan'daki ikinci konsolosluk ofisi olacağını belirterek, İstanbul ve Niş arasında tarifeli uçak seferlerinin başlatılmasının da gündemde olduğunun sözlerine ekledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Niş Belediye Başkanı Dragana Sotirovski de Niş'teki konsolosluğun Sırbistan üzerinden seyahat eden Türk vatandaşlarına hizmet vereceğini ifade ederek, Türk iş adamlarının Niş kentine yatırımlarının da kolaylaşacağını söyledi.

Sotirovski, bölgedeki Osmanlı eserlerinin restorasyonunu üstlenmeye hazır olduklarını kaydetti.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi