• $7,7956
  • €9,1053
  • 467.254
  • 1120.78
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Ekim 2018 Perşembe 20:00 | Son Güncelleme:

Türkiye ile Almanya arasında JETCO protokolü imzalandı

Türkiye ile Almanya arasında JETCO protokolü imzalandı

Türkiye ile Almanya arasında JETCO protokolü imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk ihracatçısının ve ticaret erbabının önündeki tüm engelleri ve gecikmeye sebep olan şeyleri el birliğiyle ortadan kaldırmak için her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Türkiye ile Almanya arasında Türkiye Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) protokolü imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ile  imzaladığı protokol öncesi konuşarak, “Almanya siyasi, ticari ve ekonomik açıdan da ülkemizin en önemli ortaklarından birisidir. Önümüzdeki dönemde de ikili ticari ve ekonomik iş birliklerimizin yeni bir ivme kazanacağına inancım kesindir” ifadelerini kullandı.

“Türk ihracatçısının ve ticaret erbabının önündeki tüm engelleri ve gecikmeye sebep olan şeyleri el birliğiyle ortadan kaldırmak için her türlü desteği vereceğiz”
“Almanya, bizim en çok ihracat yaptığımız ülkelerin arasında birinci sıradadır” diyen Pekcan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Toplam 36 milyar dolarlık ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Türkiye’de 7 binden fazla Alman yatırımcı firma bulunmaktadır. Alman yatırımlarının toplamı 9.3 milyar dolardır. Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının da artarak devam edeceğine inanıyorum.
Türkiye olarak artık ticaret ve yatırımlarda daha teknolojik ve bürokratik engellerin kalktığı bir döneme geçiş yaptık. Gümrük işlemlerinde dijitalleşmeyi getirdik. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü verdik firmalarımıza. Yaklaşık 380 firmamız bu konumda ve ilk 50’nin içerinde 5 Alman firması bulunmaktadır. 18 firmamıza yerinde gümrükleme yetkisi verildi. Biz Türk ihracatçısının ve ticaret erbabının önündeki tüm engelleri ve gecikmeye sebep olan şeyleri el birliğiyle ortadan kaldırmak için her türlü desteği vereceğiz. Cumhurbaşkanımızın 27 Eylül’de Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyaret bir dönüm noktası olmuştur. Bundan böyle sayın Altmaier ile birlikte daha çok projeler geliştirmeyi ve iki ülkenin ekonomik ve ticari gelişmelerine katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise ikili ticari ve ekonomik ilişkileri yeni bir zemin üzerine inşa etmek istediklerini kaydederek, “Bir araya gelinmesi yeterli değil. Bunun her yıl tekrarlanması gerekiyor. Bakanlıklardan, ekonomiden, dış ticaret müsteşarlıklarından, aynı zamanda sektör temsilcilerinden de oluşan toplantılar olması gerekiyor. Şu anki konjonktüre baktığımızda dünya genelindeki oldukça önemli sorunların olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bu protokole hem Alman tarafından hem Türk tarafından son derece önemli katılımlar olduğunu görüyorum” dedi.

(İHA)

<p>Azerbaycan, Ermenistan işgali altındaki 6 köyü geri aldığı bilgisini canlı yayında aktaran Azerba

Azerbaycanlı spiker ağlayarak müjdeyi verdi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ait malzemeler ele geçirildi

Tokat'ta yeni havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı