• $8,7995
  • €10,4811
  • 504.7
  • 1398.52
12 Mayıs 2021 Çarşamba 23:35 | Son Güncelleme:

Türkiye bastırdı! İİT, BM'ye koruma gücü için başvuru yapacak

Türkiye bastırdı! İİT, BM'ye koruma gücü için başvuru yapacak

Türkiye'nin girişimiyle İİT'de onayladı! Filistin'e uluslararası koruma çağrısı.Türkiye'nin girişimiyle Cidde'de toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı, Filistin'e uluslararası koruma gücü sağlanması için BM'de çalışma yapacak.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), toplantı sonunda İsrail'in Filistin'e yönelik vahşet boyutuna varan saldırganlık ve cinayetlerini kınama kararı aldı. Dışişleri kaynaklarından alınan bilgilye göre Türkiye'nin girişimiyle toplanan İİT'de ayrıca uluslararası topluma Filistinlilere uluslararası koruma sağlanması ve İsrail'in işlediği suçlardan sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu. Böyle bir koruma mekanizmasının kurulmasına yönelik çabaların hızlandırılması amacıyla BM'deki İİT grubu harekete geçmeye çağrıldı. BM Güvenlik Konseyi ve BM organları göreve davet edildi.

ÖNERİLER KABUL EDİLDİ

Toplantıda ayrıca Türkiye'nin sunduğu İİT Dışişleri Bakanları Konseyi veya İcra Konseyi'nin en yakın zamanda toplanması ve BM Genel Kurulu'nda acil bir oturum yapılması çağrıları da kabul edildi. Öte yandan Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, "Filistinlilerin Doğu Kudüs'teki evlerinden tahliyesi sırasında İsrail vahşetinin artması bir savaş suçudur. Doğu Kudüs, Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve hiçbir parçasına el koyulamaz" denildi.

<p> Yunanistan'dan Balıkesir'e gelen Yiannis Yiatilis de Türkiye'deki Kovid-19 aşılama programının ç

Yunanistan'dan Türkiye'ye yerleşen çift anlattı:

''Türk Yıldızları'' Sakarya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde müsilaj yoğunluğu arttı

Rekor kıran keşif: 13.1 milyar yıllık süper kütleli karadelik rüzgarı