• $13,7922
  • €15,6068
  • 788.865
  • 1927.39
12 Eylül 2021 Pazar 11:18 | Son Güncelleme:

Türk televizyonlarında bir ilk… 24 TV Pençşir'e girdi

24 TV - Adem Hançer-Uğur Tüney

Muhabir Adem Hançer ve Kameraman Uğur Tüney'den oluşan 24 TV ekibi Afganistan'da çatışmaların yaşandığı son bölge olan Pençşir'e girdi.

24 TV ekibi Pençşir'in girişinde. Sosyal medyada ve tv kanallarında çok kez yer alan bölgenin giriş kapısından detaylı görüntüleri Türkiye televizyonlarında ilk kez 24 TV almayı başardı.

Muhabir Adem Hançer, Pençşir'in kimi dağlarında birkaç noktada halen devam edebilen çatışmalar olduğunu ancak Taliban'ın burada hakimiyeti tamamen sağladığını, giriş-çıkışları kontol altına aldığını aktardı.

Pençşir vadisi günlerdir kapalı kutuydu. Bölgede direnen direnen muhalifler ve Ahmed Mesut'un direniş çağrısı sonrası Taliban burada kontrolü ele geçirdi.

Sosyal medyada uzun süre yer alan Ahmed Şah Mesut posterlerinin Pençşir girişinden yırtıldığı, söküldüğü görüldü.

Taliban Yerel Yöneticisi Kerimullah Vasık 24 TV muhabirine "Pençşir'in tamamı elimize geçti. Pençşir'de karşı gruptan hiç kimse kalmadı. Hepsi bizim kontrolümüzde." açıklamasında bulunurken "Görüyorsunuz arabalar gidip geliyor. Hayat normale dönmeye başladı. Pençşirde yaşayanlar bizimle bir sorun yaşamıyorlar. Arabaların gidip gelmesi de hayatın normale döndüğünün bir işareti." dedi.

Kerimullah Vasık tüm dünyaya bi mesaj göndererek, "Tüm dünyayla, Amerika'yla ve Türkiyeyle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye Müslüman bir ülke ve Müslüman bir halk. Afganistan'la tarihi bir dostluğu var, kültürel alanda dadostluğu devam ediyor. Afganistan'a insani yardımlarda ya da diğer alanlarda ihtiyaç duyulan yardımların Afganistan'a ulaştırılmasını arzu ediyoruz." diye konuştu.

PENÇŞİR'DE SESSİZLİK HAKİM

Afganistan'dan saat 13:00'teki 24 TV Haftasonu Gün Ortası haber bültenine bağlanan Muhabir Adem Hançer, "Günlerdir Pençşir'e ulaşmak için çabalıyorduk. Hemen hemen her gün Kabil merkezinden yaklaşık 3,5 saatlik uzaklıkta olan Pençşir'e gidip geldik. Bazı sorunlar yaşadık. Bunların başında hem güvenlik kontrolleri geliyordu hem de Pençşir vadisine girdikten sonra telefonlar çekmiyordu. Bölgede bazı noktalarda çatışmaların yaşandığını biliyorduk. Ancak dün ilk defa kameraman arkadaşım Uğur Tüney ile birlikte ilk defa Pençşir vadisinin tam ortasına kadar gitmeyi başardık." dedi.

Bunun öncesinde Taliban yönetiminden izin almak gerektiğini belirten Hançer, "Taliban yönetimi ilk buraya geldiğimizde bizim bir araştırmamızı yapıyor ve bize bir izin belgesi veriyor. İzin belgesinde, kameramanımızın ismi , benim ismim ve Taliban'ın mühtü bulunuyor. İrtibat numarası yazıyor. Bu izin belgesi olmadan Afganistan'da yayın yapmak mümkün değil. Dolayısıyla bizim de ilk işimiz bu oldu. Sonrasında yetkililerin bize en çok şikayet ettiği konu şuydu: bölgeye gelen Avrupalı gazetecilerin yalan haber yapmasıydı. Taliban en çok bundan muzdaripti. Ancak bizim günler süren çabamız sonuç verdi ve Pençşir vadisine ulaştık." diye konuştu.

"Pençşir vadisinde sessizlik hakim" diyen Hançer, "Her tarafta Taliban askerleri var. Güvenlik noktaları kurulu. Ancak sivillerin giriş ve çıkışlarına izin veriliyor. Güvenlik kontrolü yapılıyor. Pençşir'in kent merkezinde şu an için fazla nüfus yok." sözlerine yer verdi.

İlerleyen günlerde Pençşir'in iç noktalarından görüntülere devam edeceğini belirten muhabir Hançer, Kabil'de halkın önemli bir bölümünün sokağa henüz çıkmadığını, evinde zaman geçirdiğini aktardı.

PENÇŞİR TALİBAN'IN TAKILDIĞI BİR YERDİ

Terör ve güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ'un katılımıyla devam eden yayında Başbuğ ise son gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

Pençşir, üzerinde çok konuşulacak bir bölge. daha önceki Taliban'ın, Rus işgali döneminde başlattığı ayaklanmada takıldığı bir bölgeydi. Kuzey tarafında Hazaraların, Türklerin, Peştun kökenli olmayanların yaşadığı bir bölgeydi. burada sonu etnik çatışmaya dönecek bir iç savaşa gidecek bir sürecin eşiğinden dönüldü. 1979da ve sonrasında yaşandı bunlar.
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!
Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri