• $9,5898
  • €11,1443
  • 557.241
  • 1492.93
30 Mayıs 2021 Pazar 21:46 | Son Güncelleme:

Türk profesör dünyaya umut oldu: 3 saniyede kanseri bulan mikroçip

Türk profesör dünyaya umut oldu: 3 saniyede kanseri bulan mikroçip

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Toner, 3 saniye içinde 100 milyar hücre içinden kanserli hücreyi bulan bir teknik geliştirildi. Hücre, ‘likit biyopsi' sırasında akıllı bir mikroçiple bulunuyor.

ABD'deki Harvard-MIT Üniversiteleri Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü profesörü Mehmet Toner, tıpta çığır açan çalışmasıyla kanser hastalarına umut oldu. İnsan vücudundaki hücrelerin yüzde 95'inin kan hücresi olduğunu belirten Toner, her hastalığın kan yoluyla tespit edilebileceğini belirtti. Mehmet Toner, geliştirilen teknikle saniyede 300 milyon hücreyi inceleyebildiklerini ve aradan kanserli hücreyi tespit edebildiklerini açıkladı. Toner ayrıca, pandemi nedeniyle geliştirilen aşılar nedeniyle edinilen tecrübenin, kanserle olan savaşta büyük bir rol oynayacağını söyledi.

80 BİN KÜMEDEN AYRIŞTIRMA

Kanser teşhisi için kan, tükürük, idrar, dışkı, beyin omurilik sıvısı gibi vücut sıvılarından cerrahi olmayan bir şekilde elde edilen tümör materyalinin toplanmasını içeren Likit (sıvı) biyopsi kullanılıyor. Toner ve ekibinin geliştirdiği akılı mikroçip, kan örneklerini neredeyse her biri insan saçı büyüklüğünde olan ve dolaşan tümör hücrelerini (CTC) çeken 80 bin yayın kümesinden geçiriyor.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri