• $8,1612
  • €9,7356
  • 454.351
  • 1375.91
02 Nisan 2021 Cuma 23:03 | Son Güncelleme:

Türk Başkonsolostan Ezidiler'e ziyaret! PKK zulmünden evlerine dönemiyorlar

Türk Başkonsolostan Ezidiler'e ziyaret! PKK zulmünden evlerine dönemiyorlar

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Karaçay, terör örgütü PKK'nın Irak'ın Sincar kentinden çıkmamakta ısrarcı olduğu için kadim Ezidi halkının evlerine dönemediğini, zulümden kaçtıklarını söyledi.

Irak'ın Duhok kentine bağlı Şeyhan ilçesinde Ezidilerin Miri Hazım Tahsin Beg ve ruhani lideri Baba Şeyhi ziyaret eden Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Bağdat hükümetiyle yaptığı anlaşmaya rağmen hala Sincar'ı terk etmeyen PKK'nın varlığı ve zulmünün Ezidilerin evlerine dönmesine engel olduğunu belirtti. Başkonsolos, "Temas ettiğimiz Ezidiler, sağlanan yardımlardan dolayı Türkiye'ye teşekkürlerini iletmekteler. Ülkemizin etnik köken, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin yapmış olduğu bu yardımlar takdirle karşılanmakta" diye konuştu.

Ezidiler için Sincar'daki evlerine dönememelerinin kanayan bir yara olduğuna dikkati çeken Karaçay, "Duhok'taki kamplarda bulunan kimi Ezidilerin dönmeyi denediği ancak bulunduğu ortamda huzur bulamaması nedeniyle tekrar Duhok'a dönmek zorunda kaldıklarını anladık" dedi. Başkonsolos Karaçay ve Türkmen Bakan Maruf'un ziyaretleri nedeniyle çok mutlu olduklarını dile getiren Baba Şeyh de Ezidilerin kendilerine yapılan yardımı asla unutmadığını ve bunu tarihlerinin bir köşesine not ettiklerini kaydetti.

TÜRK KIZILAY'DAN KOLİLERCE YARDIM

Karaçay'la beraber Türk Kızılay, Irak'ın Duhok kentine bağlı Şeyhan ilçesinde, Sincar'dan zorla göç etmek zorunda kalan Ezidilerin yaşadığı Şeyhan Mülteci Kampı'nda 500 gıda kolisi yardımında bulundu. Duhok kenti bölgesinde, 16 kampta yaşam mücadelesi veren Ezidiler, terör örgütü DEAŞ`tan sonra PKK zulmüne maruz kaldı.

  • terör örgütü
  • ezidi
  • türk kızılay
<p><span>Geçmiş duygusal yaraların sağlıklı bir onarım  süreci yoksa kaybetme korkusunun yeri sağlam

İlişkilerde kaybetme korkusunu aşmak

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü