• $7,8434
  • €9,3003
  • 485.022
  • 1209.9
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Temmuz 2020 Çarşamba 13:34 | Son Güncelleme:

TSK'nın terörden arındırdığı Zeytin Dalı bölgesinde bayram hazırlığı yapılıyor

TSK'nın terörden arındırdığı Zeytin Dalı bölgesinde bayram hazırlığı yapılıyor
AA

Türkiye'nin terör örgütlerinden arındırdığı Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde halk, Kurban Bayramı hazırlıklarını sürdürürken, kurbanlık fiyatların el yaktığı görülüyor.

Türkiye'nin büyük bir titizlikle Suriye halkının güvenliğini korumaya yönelik yürüttüğü operasyonlar TSK ve Suriye Milli Ordusu'nun terör örgütü DEAŞ ile YPG/PKK hedeflerini bölgeden temizlemesi ile sonuçlanmıştı.

Terör örgütlerinin yuvalandığı Bab, Cerablus, Çobanbey, Azez ve Afrin bölgelerinde kurulan kurban pazarlarında ise bayram öncesi hareketlilik yaşanıyor.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terörden temizlenen bölgelerde yaşayan halk, bayram alışverişi dolayısıyla çarşı ve pazarlara akın ederken, kurbanlık fiyatları ise geçen yıla göre el yakıyor.

Yerel para birimi Suriye lirasında (SL) bu yıl yaşanan değer kaybı, kurbanlık fiyatlarına da yansıdı.

Geçen bayram kurbanlık küçükbaş hayvanların fiyatı en az 200 bin SL'ye (663 TL) denk gelirken, bu sene ise rakam iki katına çıktı.

"ALIM GÜCÜ YOK Kİ SATIŞ OLSUN"

Bab ilçesinde kurulan pazardaki kurban satıcılarından Ahmet İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu sene kurban fiyatları geçen yıla göre çok daha pahalı. Bölgede alım gücü çok düşük. İnsanlar açlıkla mücadele sınırına düştü." dedi.

Suriye lirasının değer kaybetmesinin etkilerini kurban satışlarında gördüklerini vurgulayan İbrahim, "Türk lirasıyla da alışverişler yapılsa da giderlerimiz tamamıyla Suriye lirasıyla gerçekleşiyor. 50 kilogramlık bir hayvanın ortalama satış fiyatı 400 bin SL (1325 TL). Alım gücü yok ki satış olsun." diye konuştu.

"ALLAH TÜRKİYE'DEN RAZI OLSUN"

Başka bir hayvan satıcısı Mahmut Kura da "Çok şükür güvenli bir bayrama daha gireceğiz. Tüm sene boyunca terör örgütlerinden, eylemlerinden uzak şekilde hayvanlarımızı besledik. Güvenliğimize özen gösterdiği için Allah Türkiye’den razı olsun." ifadelerini kaydetti.

Kurban pazarındaki hareketliliğe bakmak için gelen sivillerden Bablı Samır Ali, kurban vecibesini yerine getirmekte zorlandıklarını belirterek, "Allah tüm Müslümanların yardımcısı olsun." şeklinde konuştu.

AA

<p>Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonların sü

Azerbaycan, Gubadlı'daki işgalci Ermenistan birliklerini top atışıyla imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brezilya'dan gelen bir gemide 220 kilogram kokain ele geçirildi

A101 22 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğunda neler var?