• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
07 Ocak 2021 Perşembe 22:03 | Son Güncelleme:

Trump'tan Suriye ve Irak'ta tam yetki almıştı... ABD'li komutandan dikkat çeken "Kongre" çıkışı

Trump'tan Suriye ve Irak'ta tam yetki almıştı... ABD'li komutandan dikkat çeken "Kongre" çıkışı
AA

ABD Başkanı Trump'ın Suriye ve Irak'ta tam yetki ile donattığı ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Stephen Towsend, Kongre olaylarına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Towsend, "Amerika halkı bizden görevimiz konusunda hazır ve odaklanmış olmamızı bekliyor." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Stephen Towsend, başkent Washington'da yaşanan olaylara ilişkin, anayasanın ordu için temel prensip olduğunu ve hükümet sisteminin yaşananların üstesinden geleceği değerlendirmesinde bulundu.

AA'nın aktardığı habere göre, Kıdemli Askeri Danışmanı Başçavuş Richard Tresher ile ortak yazılı açıklama yapan Towsend, ABD'nin daha önce de çok daha zor süreçlerin üstesinden geldiğini belirtti.

Towsend, şu ifadeleri kullandı:

"Anayasamız hala bizim temel prensibimizdir. Hükümet sistemimiz ise güçlüdür ve bunun üstesinden gelecektir. ABD Afrika Komutanlığı olarak ülkenin Afrika'daki menfaatlerini koruma ve ilerletme görevimize odaklanmış durumdayız. Amerika halkı bizden görevimiz konusunda hazır ve odaklanmış olmamızı bekliyor."

TOWSEND'IN GÖREVDE OLMASINA RAĞMEN AÇIKLAMA YAPMASI DİKKAT ÇEKTİ

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon komutanlığı yaptığı 2017'de, Başkan Donald Trump'ın Irak ve Suriye'deki operasyonlar için tam yetki verdiği Orgeneral Townsend'in halen görevde iken ülke içindeki olaylar konusunda açıklama yapması dikkati çekti.

Eski komutan ve savunma bakanları da yaşanan olaylara ilişkin açıklamada bulunmuştu ancak Townsend, ABD kongresinin işgal edildiği olaylara ilişkin açıklama yapan ilk muvazzaf asker oldu. 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'den Pence'e çağrı: Trump acilen görevden alınsın

Facebook ve Instagram'dan Trump'a sansür

<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor

Haftanın yalanları