• $7,4127
  • €8,964
  • 415.42
  • 1471.39
21 Şubat 2021 Pazar 12:51 | Son Güncelleme:

Trump'ın Kim Jong-un'a "Air Force One uçağıyla seyahat etmeyi" teklif ettiği öne sürüldü

Trump'ın Kim Jong-un'a "Air Force One uçağıyla seyahat etmeyi" teklif ettiği öne sürüldü
Aksam.com.tr

45. ABD Başkanı Trump'ın, Kuzey Kore'den Vietnam'a birkaç günlük tren yolculuğuyla ulaşan Kim Jong-un'a Air Force One uçağıyla seyahat etmeyi teklif ettiği öne sürüldü. Trump'ın eski kurmaylarından Matthew Pottinger, “danışmanlarından habersiz olarak yaptığı tekliften dolayı şoka uğradığını” belirterek, “Trump, ‘İstersen seni uçağımla iki saate evine bırakabilirim' dedi. Kim Jong-un ise bu teklifi reddetti.” dedi.

45. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Vietnam'da gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili önemli bir bilgi ortaya çıktı. Trump'ın, Kuzey Kore'den Vietnam'a birkaç günlük tren yolculuğuyla ulaşan Kim Jong-un'a "İstersen seni Air Force One uçağımla iki saate evine bırakabilirim." dediği öğrenildi.

Aksam.com.tr'nin BBC News'ten aktardığı habere göre, söz konusu iddia, yönetmenliğini Tim Stirzaker'ın yaptığı üç bölümlük "Trump Takes on the World" belgeselinin 24 Şubat 2021'de yayımlanacak son bölümünde yer alıyor.

"İSTERSEN SENİ İKİ SAATE EVİNE BIRAKABİLİRİM"

ABD'nin eski başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nde görev alan Asya Uzmanı Matthew Pottinger, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

"Başkan Trump, Kim Jong-un'a Air Force One'la yolculuk yapmasını teklif etti. Başkan, Kim Jong-un'un ülkesinden trenle yola çıkıp Çin'i geçerek Hanoi'ye ulaştığını biliyordu. Bu nedenle Kim Jong-un'a 'İstersen seni iki saate evine bırakabilirim' dedi. Kim Jong-un ise bu teklifi reddetti."

"TRUMP'IN TEK SÜRPRİZİ BU OLMADI"

Trump'ın söz konusu teklifinden "şoka uğrayan" kurmaylarından Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise 45. ABD Başkanı'nın "kurmaylarına tek sürprizinin bu olmadığını" anlattı.

Kim Jong-un'un Donald Trump'tan "ABD ile Güney Kore'nin yapmayı planladığı askerî tatbikatı iptal etmesini istediğini" belirten John Bolton, şöyle konuştu:

"Kim Jong-un, her zamanki gibi Güney Kore ile ABD güçlerinin yapacağı tatbikattan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Trump ise durduk yere 'Bu savaş oyunlarını (tatbikatları) iptal edeceğim. Bu pahalı aktivitelere ihtiyacımız yok' dedi. Buna inanamadım. Çünkü ne Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ne de Özel Kalem Müdürü John Kelly'nin bu karardan haberi vardı. Aklına gelen ilk şeyi, kimseye danışmadan toplantıda dile getirdi."

BELGESELİN SON BÖLÜMÜ 24 ŞUBAT'TA

Trump'ın yakın çevresinin anlattığı bilgiler ışığında oluşturulan belgesel serisinin ilk bölümünde Trump yönetiminin "Avrupalı müttefikleriyle" ilişkileri, ikinci bölümünde Trump'ın Orta Doğu politikaları, üçüncü ve son bölümünde ise Trump'ın Asya ülkeleriyle kurduğu diyalog masaya yatırıldı.


Haberin Özeti

45. ABD Başkanı Donald Trump'ın, kendisiyle görüşmek üzere Kuzey Kore'den Vietnam'a birkaç günlük tren yolculuğuyla ulaşan Kim Jong-un'a "Air Force One uçağıyla seyahat etmeyi" teklif ettiği öne sürüldü.

DETAY
• Trump'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nde yer alan Matthew Pottinger, "Başkan Trump, Kim Jong-un'a Air Force One'la yolculuk yapmasını teklif etti. Başkan, Kim Jong-un'un ülkesinden trenle yola çıkıp Çin'i geçerek Hanoi'ye ulaştığını biliyordu. Bu nedenle Kim Jong-un'a ‘İstersen seni iki saate evine bırakabilirim' dedi. Kim Jong-un ise bu teklifi reddetti." dedi.
• İddia, BBC News tarafından hazırlanan üç bölümlük "Trump Takes on the World" adlı belgeselin 24 Şubat'ta yayımlanacak bölümünde yer alıyor.
<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek