• $8,0569
  • €9,6552
  • 457.719
  • 1407.76
28 Şubat 2019 Perşembe 09:37 | Son Güncelleme:

ABD Başkanı Trump: Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamayacağız

ABD Başkanı Trump: Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamayacağız

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında Vietnam'da yapılan görüşmeler sonrası peş peşe açıklamalar geldi. ABD yönetimi, Trump ve Kim arasında anlaşma sağlanamadığını bildirirken, Trump konuyla ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, "Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen ikinci zirvede anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını ancak iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecekte devam edeceğini belirtti.

Trump ve Kim'in, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda görüştüğünü belirterek, "Şimdilik bir anlaşma sağlanamadı ancak ülkelerin temsilcileri gelecekte buluşmak için sabırsızlanıyor." dedi.

Sanders, iki lider arasındaki görüşmeyi "çok iyi ve yapıcı" olarak nitelendirdi.

Trump ve Kim'in, görüşmelerin yapıldığı otelden planlanandan önce ayrıldığı ve iki lider arasında düşünülen ortak imza töreninin rafa kaldırıldığı kaydedildi.

Kim Jong Un, henüz saatler önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda aşama kaydetmek istemese, Trump'la görüşmek için Vietnam'a gelmeyeceğini belirtmişti. 

TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Trump, "Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık" dedi.

Trump ayrıca, Kuzey Kore lideri Kim'in nükleer ve füze testleri yapmama konusunda söz verdiğini söyledi.

"ÖNEMLİ OLAN DOĞRU BİR ANLAŞMA YAPMAK"

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Vietnam'da yapılan zirvenin ikinci gün görüşmeleri öncesinde, "Kuzey Kore ile nükleer anlaşma yapma konusunda acele etmeyeceğim. Önemli olan doğru bir anlaşma yapmak" demişti.

 

(AA)

<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı