• $8,2515
  • €10,0286
  • 485.542
  • 1441.33
31 Mart 2018 Cumartesi 08:53 | Son Güncelleme:

Trump, terör örgütü PKK/YPG'ya ayrılan 200 milyon dolarlık dolarlık yardımı dondurdu

Trump, terör örgütü PKK/YPG'ya ayrılan 200 milyon dolarlık  dolarlık yardımı dondurdu

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri Bakanlığı'na, Suriye'de ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun desteğiyle terör örgütü YPG/PKK'nın kontrol ettiği alanların yeniden inşası için ayrılan 200 milyon dolarlık yardımı dondurma talimatı verdiği bildirildi.


Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı yetkililer, Beyaz Saray'ın ABD'nin Suriye'de gelecekteki rolünü değerlendirdiğini iddia etti.  Yetkililer bu değerlendirme sürecinde koalisyonun Suriye'de operasyon  gerçekleştirdiği alanların istikrarı için yapılması planlanan 200 milyon dolarlık yardımın dondurulduğunu kaydetti.

Gazete, yetkililerin Beyaz Saray'ın söz konusu talimatı "Trump'ın  perşembe günü ABD'nin ordusunun Suriye'den çekileceğine ilişkin çıkışına paralel  olarak" verdiğini belirtti.

 Yetkililer ayrıca Trump'ın, ABD Dışişleri Bakanlığının Suriye'nin  inşası için ek 200 milyon dolar ayırdığına dair haberler üzerine söz konusu fonun  durdurulmasını istediğini öne sürdü.

Gazete, DEAŞ karşıtı mücadelenin Suriye'de son zamanlarda çıkmaza  girmesinin de Trump'ın böyle bir karar almasına neden olduğu iddiasında bulundu.

Talimatın dün Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John Kelly tarafından  Dışişlerine vekalet eden John Sullivan'a iletildiği bilgisi paylaşıldı.

200 milyon dolarlık ek fon sözü eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson  tarafından şubat ayında Kuveyt'te yapılan DEAŞ karşıtı koalisyon toplantısı  sırasında verilmişti.

Trump, Ohio eyaletinde düzenlenen mitingde, "Suriye'den çok yakında  çıkacağız. (Bölgedeki) Diğer insanlar artık onunla ilgilensinler. 'Halifelik'  diye adlandırdıkları şeyi yüzde 100 bitireceğiz. (DEAŞ'ın elinden) Hepsini geri  alacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Tartışmalara neden olan bu açıklama üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Heather Nauert, "ABD'nin Suriye'den çekileceğine dair bir plandan  haberlerinin olmadığını" söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise konuyla ilgili soruları Beyaz  Saray'a yönlendirmiş ve Başkan Trump'ın sözlerinden tam olarak neyi kastettiğini  bilmediklerini ifade etmişti.

(AA)

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtl

Başkan Erdoğan'dan Mısır açıklaması: Yeni bir süreç başladı

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi