• $7,4177
  • €9,015
  • 445.556
  • 1569.35
13 Ocak 2021 Çarşamba 02:23 | Son Güncelleme:

Trump için yeni azil süreci başladı

Trump için yeni azil süreci başladı

ABD Kongresi'ne saldırıyı kışkırtmakla suçlanan ABD Başkanı Trump'ın yeni azil süreci dün Demokratlar'ın hazırladığı tasarının oylanması ile resmen başladı.

ABD Kongresi’ne yönelik saldırının ardından Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar dün Başkan Trump’ın görevden alınması talebiyle Anayasa’nın 25’inci ek maddesinin işletilmesini içeren tasarıyı oyladı.

YARIDAN FAZLASI DESTEKLİYOR

Azil suçlamasını kaleme alan Kongre üyeleri, Temsilciler Meclisi’nden 218 Demokrat Partili üyenin desteğini garantilediklerini belirtti. Bu nedenle 435 üyeli mecliste kararın geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yetkisini kullanıp Trump’ı görevden alması için 24 saati olacak.

19 OCAK’TA SENATO’DA

Bu gerçekleşmezse mecliste yarın azil oylaması yapılacak. Trump’ın Temsilciler Meclisi’nce azledilmesi halinde, süreç 19 Ocak’ta Senato gündemine taşınacak. Trump’ın görev süresinin dolmasına rağmen yargılanması sürecek.

TRUMP: AZİL SÜRECİ, CADI AVI

Trump, Kongre baskını için “Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim” dedi. Azil konusunda ise “Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır. Kesinlikle çok saçma. Bu azil süreci, büyük bir öfkeye yol açıyor” diye konuştu.

NETANYAHU DA ‘DOSTUNU’ SATTI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Twitter hesabının arka planından başkanlık koltuğunda sayılı günleri kalan Trump’ın bulunduğu fotoğrafı kaldırılarak yerine kendisinin koronavirüs aşısı olurken çekilen fotoğrafını ekledi. Netanyahu’nun sık sık “İsrail’in en iyi dostu” olarak nitelendirdiği Trump, görevi süresince İsrail yanlısı birçok adım atmıştı.

<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Ocak 2021)

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...