• $8,3117
  • €10,003
  • 476.206
  • 1345.15
06 Nisan 2021 Salı 14:55 | Son Güncelleme:

İki gemi daha Süveyş Kanalı'nda tıkanmaya sebep oldu

İki gemi daha Süveyş Kanalı'nda tıkanmaya sebep oldu
Aksam.com.tr

The Ever Given isimli dev konteyner gemisinin Süveyş Kanalı'nı 6 gün boyunca tıkamasının ardından kısa süreli iki yeni kriz yaşandı. Kanaldan geçmekte olan Rumford isimli bir gemide yaşanan motor arızasının trafikte aksamalara sebep olduğu belirtildi. Öte yandan, Minerva Nike isimli bir geminin ise kanalın güney kısmında karaya oturarak kanal trafiğini tamamen kilitlediği, yaklaşık bir saat süren çalışmanın ardından geminin kurtarıldığı açıklandı.

Süveyş Kanalı'nda 6 gün süren bir tıkanıklığa sebep olan The Ever Given adlı geminin ardından iki yeni kriz daha yaşandığı öğrenildi.

Aksam.com.tr'nin Marine Traffic'ten aktardığı habere göre, kanaldan geçmekte olan Rumford isimli bir gemide yaşanan motor arızasının, kanal trafiğini durma noktasına getirdiği bildirildi.

Süveyş Kanalı İdaresi tarafından müdahale edilen geminin trafiği aksatmasının önüne geçilirken, bir diğer krizin ise kanalın güney kısmında meydana geldiği ifade edildi.

Günün ikinci olayında, Minerva Nike isimli bir geminin karaya oturarak kanalı tamamen kilitlediği belirtildi. Yetkililer, kanalın geçişlere açılmasının yaklaşık bir saat sürdüğünü açıkladı.

The Ever Given vakası

The Ever Given isimli dev bir konteyner gemisi, 24 Mart 2021'de dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı. Mısır'da yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle karaya oturan gemi, kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmıştı.

Kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmasına sebep olan gemi, deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmasına yol açmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, karaya oturan dev konteyner gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın 29 Mart 2021 itibarıyla deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

<p>Beşiktaş, Süper Lig'in 37.haftasında Kayserispor'u konuk edecek... Vodafone Park'taki mücadele ön

Beşiktaş - Kayserispor Maç Önü

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor