• $9,3358
  • €10,8656
  • 529.743
  • 1417.7
23 Eylül 2021 Perşembe 08:52 | Son Güncelleme:

Tele-sansür skandalı

Tele-sansür skandalı

Litvanya Savunma Bakanlığı, ülkede satılan Çin yapımı bazı telefonlarda oto-sansür uygulaması olduğunu ileri sürerek vatandaşlarını uyardı. Vatandaşlara telefonlarını atmalarını tavsiye etti.

Çin cep telefonlarının yerleşik sansür yeteneklerine sahip olduğunu tespit eden Litvanya Savunma Bakanlığı yayınladığı hükümet raporu ile tüketicileri uyardı. Tüketicilere Çin cep telefonlarını satın almaktan kaçınmaları ve şu anda sahip oldukları cep telefonlarını çöpe atmaları tavsile edildi.

ŞİFRELİ VERİLER YOLLUYOR

Litvanya Siber Güvenlik Kurumu, Çin'in akıllı telefon devi Xiaomi Corp tarafından Avrupa'da satılan telefonlarının "özgür Tibet", "Tayvan bağımsızlığı" gibi terimleri tespit etme ve sansürleme yeteneğine sahip olduğunu açıkladı. Raporda Xiaomi telefonunun Singapur'daki bir sunucuya şifreli telefon kullanım verileri gönderdiği de belirtildi. Huawei'nin P40 5G model akıllı telefonunda da 'güvenlik açığı' tespit edildi.

Xiaomi Mi 10T marka telefonun sistem uygulamalarının Çince'de 449 terimi sansürlediği ve sürekli güncellendiği açıklandı.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar