• $13,4505
  • €15,223
  • 794.891
  • 1946.74
26 Kasım 2021 Cuma 17:25 | Son Güncelleme:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan körfez ülkeleri mesajı: "Üst düzey diyaloglara büyük önem veriyoruz"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan körfez ülkeleri mesajı: "Üst düzey diyaloglara büyük önem veriyoruz"
AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Katar Şura Meclisi Başkanı Ganim ile bir araya geldi. Son dönemde bölge ülkeleri arasında yeniden tesis edilen üst düzey diyaloglara büyük önem atfedildiğini belirten Şentop,"Ülkemizle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında da son dönemde üst düzey temaslar gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde bu temasların artarak sürmesini bekliyoruz" dedi.


"Son dönemde bölge ülkeleri arasında yeniden tesis edilen üst düzey diyaloglara büyük önem atfediyoruz"

- "Ülkemizle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında da son dönemde üst düzey temaslar gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde bu temasların artarak sürmesini bekliyoruz"

İspanya'nın başkenti Madrid'de organize edilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) toplantısına katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ilk görüşmesini Katar Şura Meclisi Başkanı Hasan bin Abdullah El Ganim ile yaptı.

Katar Şura Meclisine kısa süre önce seçilmesinden dolayı Ganim'i tebrik eden ve görevinde muvaffakiyetler dileyen Şentop, "Dostluğumuzun ve kardeşliğimizin müşterek iradesini gösteren parlamentolarımız arasındaki iş birliğinin, önümüzdeki dönemde daha da ileriye taşınacağına inancım tamdır." dedi.

Şentop, Türkiye ve Katar arasında gerek halklar arasındaki kardeşlik bağlarının gerekse iki ülke liderlerinin ortak siyasi iradelerinin ikili ilişkileri her alanda mükemmel seviyeye çıkardığını vurguladı.

Şentop "Son dönemde bölge ülkeleri arasında yeniden tesis edilen üst düzey diyaloglara büyük önem atfediyoruz. Uluslararası platformlarda sergilediğimiz dayanışmamıza, bölgemizde güvenliğin temini ile barış ve istikrarın tesisi için attığımız adımlarda eş güdümün sürdürülmesine büyük önem atfediyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye ile Katar arasında 7 Aralık'ta gerçekleştirilmesi öngörülen Yüksek Stratejik Komite'nin 7'nci toplantısına değinen Şentop, "İkili ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirecek, ekonomik ve ticari ilişkilerimiz başta olmak üzere ülkelerimiz arasındaki iş birliği imkanlarını genişletecek ve Türkiye-Katar dostluğunu bir kez daha ortaya koyacaktır." dedi.

2018'den bu yana Türkiye'nin yürüttüğü Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Dönem Başkanlığını, Ocak 2020'de Türkiye'de yapılacak toplantıda Katar'ın üstlenmesinin kendilerini memnun edeceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Biz Türkiye olarak, Katar'ın bölgesel ve uluslararası meselelerdeki görüşlerini ve hedeflerini her daim destekliyoruz. Ortaya koyduğunuz iş birliği anlayışının bölgesel güvenlik ve istikrara katkı sağladığının altını çizmek istiyorum. Asya'nın uluslararası siyasetteki öneminin giderek arttığını, küresel dengelerin yeniden şekillendiği bir coğrafyayı kapsadığını hepimiz biliyoruz.

APA da bu coğrafyanın parlamentoları arasında ilişkiler ve iş birliğinin güçlenmesi için kurumsal bir platform sunuyor. Bu sayede APA'nın böyle bir dönemde önemli bir rol oynayabileceği düşüncesindeyiz. Bu anlayışla Katar'ın Dönem Başkanlığının APA'ya ve Asya Parlamentoları arasındaki parlamenter diplomasiye büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyiz."

"İhtilafların kapsamlı çözümü yönündeki tüm çabaları destekliyoruz"

Şentop, APA dönem başkanlığı sürecinde Katar'a her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Körfez bölgesinin güvenliği ve istikrarı, Türkiye açısından kilit öneme sahiptir. Körfez İş Birliği Konseyi'nin (KİK) stratejik ortağı olarak Arap Dörtlüsü ile Katar arasındaki gelinen aşamayı memnuniyetle karşılıyoruz. Ulusların egemenliklerine karşılıklı saygı temelinde ihtilafların kapsamlı çözümü yönündeki tüm çabaları destekliyoruz.

Ülkemizle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında da son dönemde üst düzey temaslar gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde bu temasların artarak sürmesini bekliyoruz. Körfez ülkelerinin yanı sıra Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) ile kurumsal ilişkilerimizi ve iş birliğimizi geliştirmeye hazırız."

Şentop, Ganim ve heyetini, TBMM'nin ev sahipliğinde 9-10 Aralık'ta İstanbul'da düzenlenecek İSİPAB 16. Konferansı'na bir kere daha davet etti.

TBMM Başkanı Şentop, İSİPAB Koordinasyon Toplantısı'nda konuştu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, dünyanın farklı yerlerinde Müslümanlara karşı önyargı, tahammülsüzlük ve ayrımcılığa karşı ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Koordinasyon Toplantısı'nın açılışında konuşan Şentop, "İslam coğrafyasının gündeminin merkezinde maalesef kriz, çatışma ve hukuksuzluklar yer almaktadır. Başta Filistin ve Kudüs davamız olmak üzere, bölgemizde yaşanan ve çözümleri ancak ortak adımlarla mümkün kılınabilecek sorunları ele almamız ve uluslararası gündemin üst sıralarında tutmamız gerektiğine inanıyorum." dedi.

Şentop, "Müslümanlara karşı önyargı, tahammülsüzlük, ayrımcılıkla en yoğun bir şekilde karşılaşarak baskı ve zulüm altında din ve kimliklerini muhafaza eden bu kardeşlerimize yönelik ilgi ve desteğimizi hassasiyetle muhafaza etmemiz gerektiğine inanıyorum. İSİPAB olarak bu kardeşlerimizin mağduriyetlerini, ihtiyaçlarını ve taleplerini yakından takip edecek mekanizmaları hayata geçirmemiz gerektiği kanaatindeyim." diye konuştu.

"Dünyadaki insanları birleştirecek en güçlü değerler biz Müslümanların içinde ve arasındadır." diyen Şentop, dünyada 2 milyara yaklaşan nüfusuyla ve stratejik coğrafyalarda yaşamanın önemiyle Müslümanların dünya ekonomisindeki gücü ve tesirindeki eksikliği üzerine uzun uzun düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Şentop, "Birlik olmanın, beraber hareket etmenin sağlayacağı manevi ve maddi gücün farkındayız. Allah'ın ipine sımsıkı sarılmamız icap ediyor. İhtilafa düştüğümüzde, gücümüzün azalacağını, rüzgarımızın, havamızın azalacağını Rabbimiz beyan ediyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinin iki dünya savaşı yaptığını ancak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren barışıp, anlaşarak ortak değerleri ve menfaatleri öne çıkardıklarını ve bu şekilde güçlendiklerini aktaran Şentop, geçmişte ve bugünde birbiriyle çatışma ya da ayrışma için sebepleri olmayan Müslüman ülkelerin de bir araya gelerek adil bir dünya kuruluşu için mücadele vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Şentop, şunları kaydetti:

"Birbirimize güvenelim, birbirimize inanalım, başkalarına, başkalarının kararlarına bakmak yerine istişare edip ortak menfaatlerimizi gözeten kararları biz verelim. Eğer biz kendi sorunlarımızı çözmez isek biz kendi kararlarımızı vermez isek o sorunları çözmek için başkaları gelip bizim coğrafyalarımızı ateş çemberi içine alıp kendi menfaatlerine göre dizayn etmeye çalışacaklardır."

İSİPAB olarak Filistin davasındaki dayanışmanın sarsılmadan devam edeceğine hiçbir kuşkusu olmadığını kaydeden Şentop, "Yarım asrı geride bırakan İslam İşbirliği Teşkilatının kuruluş amacını teşkil eden Filistin Davası, Mescid-i Aksa'nın ve Kudüs-ü Şerif'in müdafaası; yani 1967 sınırları temelinde, bağımsız, egemen ve başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti'nin kurulması hala en mühim meselemiz, en büyük mücadelemizdir." dedi.

Şentop, "Üç semavi dinin kutsal mekanlarının yan yana durduğu, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'yı barındıran, Peygamberler şehri Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için önemli bir görevdir." diye konuştu.

Afganistan'ın, Suriye'nin, Yemen'in ve daha nicelerinin içinden geçtiği zorlu durumlara ilişkin ortak bir tavırla hareket etmeleri gerektiğine işaret eden Şentop, şöyle devam etti:

"İslam ülkelerinin güvenlik ve istikrarına, halkların barış ve refahına katkı sağlamak için gerek insani ihtiyaçların karşılanması gerekse aralarında ihtilaf yaşayan kardeşlerimizin aralarının bulunması, barıştırılması hususlarında İSİPAB olarak öne çıkmamız, yapıcı ve yol gösterici bir tutum benimsememiz gerekiyor."

Şentop, "Güney Asya'da Rohingyaların Myanmar'a güvenli, gönüllü, onurlu ve kalıcı şekilde geri dönüşleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin maruz bırakıldığı izolasyonun sona ermesi ve Batı Trakya'da yaşayan Müslüman Türk Azınlığı ile Uygur Müslümanlarının temel hak ve hürriyetlerinin korunmasının da büyük önem taşıdığını" kaydetti.

"Vatanlarından, memleketlerinden ayrılmak zorunda kalan göçmenlerin durumuna çare olabilmek için azami dayanışma ve iş birliği gerektiren konularda tek ses olmamız elzemdir. Bütün dünyayı ve özellikle bölgemizi ilgilendiren göç meselesinin kimseyi mağdur etmeden çözülmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda ortak çaba ve gayret hem Müslüman hem de insan olmanın bir gereğidir." diye konuşan Şentop, İSİPAB'ın bu kapsamda kendilerine İslam dünyasının meseleleri ve dertleri ile ilgili verimli ve faydalı bir meşveret zemini sunduğunun altını çizdi.

Bölgede yaşanan gelişmeler göz önünde tutulduğunda İSİPAB'ın gelecek dönemde daha aktif ve girişimci bir tutum benimsemesi gerektiğini vurgulayan Şentop, "Paylaşım, Vicdan ve İslam: Filistin, Göç ve Afganistan" konulu 16. İSİPAB Konferansı'nın da 9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul'un ev sahipliğinde düzenleneceğini hatırlattı.

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!