• $7,3595
  • €8,9889
  • 417.709
  • 1488.21
31 Ağustos 2012 Cuma 03:35 | Son Güncelleme:

Tayland'ın müslüman kesimine bombalı saldırı

Tayland'ın müslüman kesimine bombalı saldırı

Tayland'ın Müslümanların çoğunluğu oluşturduğu güney kesiminde düzenlenen bombalı saldırılarda 6 kişi yaralandı.

Militanlar, Tayland'daki 4 ayrılıkçı grubun oluşturduğu örgütün 1989'da kurulmasının yıldönümünde düzenledikleri saldırıların yanı sıra Tayland bayraklarını yakarak Malezya bayraklarını astı.

Tayland'ın bölgesel güvenlik kurumu sözcü yardımcısı Albay Pramote Prom-in, Nathivat bölgesinde düzenlenen saldırılarda 6 askerin yaralandığını söyledi.

Pramote, ayrıca ülkenin en güneydeki Müslümanların çoğunlukta olduğu Yala, Pattani ve Narativat bölgelerinde de militanların Tayland bayraklarını yakarak yollardaki, elektrik direklerine ve üst geçitlere Malezya bayrakları astıklarını söyledi.

Tayland'daki ayrılıkçı örgütün, Malezya'nın İngiliz yönetiminden bağımsızlığını elde ettiği gün kurulmasına ve örgüt militanlarının ülkedeki Malay azınlığına mensup olmalarına karşın, örgüt tarafından düzenlenen eylemlerde ilk kez Malezya bayrağının kullanıldığı bildirildi.

Gözlemciler, ayrılıkçı örgütün Tayland'dan bağımsızlığını elde etmek için silahlı mücadele yürüttüğünün bilindiğini ancak, daha önce Malezya'ya katılmak yönünde bir talebinin olmadığına dikkati çekti.

AA

<p>Ermenistan ordusundan Paşinyan'a istifa çağrısı!</p><p>GENELKURMAY BAŞKANI GÖREVDEN ALI

25 Şubat 2021 Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti