• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
01 Mayıs 2021 Cumartesi 00:27 | Son Güncelleme:

Tatar'dan ‘milat' açıklaması! 'Haklı mücadelemizi dünyaya duyurduk'

Tatar'dan ‘milat' açıklaması! 'Haklı mücadelemizi dünyaya duyurduk'

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre'deki Kıbrıs konferansına ilişkin “Dünyaya, ilgili taraflara seslenme fırsatı bulup tarihin sayfalarına not ettirdik. Bu çıkışımız dönüm noktasıdır, milattır” dedi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkelerin katılımı ile gerçekleştirilen gayriresmi Kıbrıs Konferansının sona ermesinin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önemli açıklamalarda bulundu. Tatar, Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşmanın ancak eşit koşullarda olabileceğini dile getirerek, "Statümüz Rum liderliğinin statüsüne getirilmeli, bu yolda Cenevre'de tarihi bir adım attık. Sunumumuz ve yeni fikirlerimiz dünya basınında yer buldu. Kıbrıslı Türklerin ambargo altında nasıl zorluklar yaşadığı, haksızlığa maruz bırakıldıkları ve mağdur olduklarını tüm dünya kamuoyunun gördü" ifadelerini kullandı.

BM YETKİSİ DEĞİŞTİRİLSİN

Kıbrıs Türk halkının hak, çıkar ve menfaatlerini en iyi şekilde temsil etmeye çalıştığını ifade eden Tatari bu konuda tam desteğinden ötürü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve müzakere heyetine teşekkür etti. "Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma olacaksa, egemen eşitliğin ve eşit uluslararası statümüzü yansıtmak için BM yetkisi değişmelidir" ifadelerini kullanan Tatar, "Ya anlaşma olacak, ya da yolumuza devam edeceğiz. Kıbrıs Federal Cumhuriyeti'ne yama olmamız, bizim sonumuz demektir. çok da fazla bir şey istemiyoruz. Güvenlik Konseyi'nden var olan gerçekleri kabul etmelerini istiyoruz. Biz bu oyuna gelmeyiz" dedi.

1-2 AY İÇİNDE NETLEŞMELİ

Empoze bir çözümü kabul edemeyeceklerini vurgulayan Tatar, "Cenevre'de kulaklıklarımla duydum. Basit bir anayasa değişikliği ile adı Federal Kıbrıs Cumhuriyeti olacak, bizi de yama yapacaklar. Biz bu oyuna gelmeyiz" ifadelerini kullandı. Ortak bir zemin olup olmadığı konusunun 1-2 ay içinde netleşmesi gerektiğini belirten Tatar, "Pozisyonumuzdan geri atmamız mümkün değildir" dedi.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtl

Başkan Erdoğan'dan Mısır açıklaması: Yeni bir süreç başladı

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi