• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
07 Nisan 2021 Çarşamba 02:32 | Son Güncelleme:

Tansiyon yükseliyor! Rusya'dan savaşa hazırlık denetimleri

Tansiyon yükseliyor! Rusya'dan savaşa hazırlık denetimleri

Rusya ve Ukrayna arasında Donbas gerilimi sürerken Moskova ülkedeki tüm birlikler için ‘savaşa hazırlık denetimi' başlattı. NATO, Kiev'e tam destek açıklarken sınır hatları askerle doldu.

Rusya ve Ukrayna arasında yıllardır yaşanan Donbas gerilimi son haftalarda artarken ABD'nin de müdahil olmasıyla savaş rüzgarları esmeye devam ediyor. Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı Donbas Özerk Bölgesi'nden açılan ateşle dün sınırda 2 Ukrayna askeri daha öldü. İki taraf da son 2 günde 10'dan fazla ateşkes ihlali yapıldığını belirtirken ABD Moskova'nın sınıra asker ve mühimmat yığmasını provokasyon olarak nitelendirdi ve "Gerilimi tırmandırma konusunda açıklama" istedi. Benzer bir uyarıyı Rusya da ABD'ye yaptı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak'ın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne, ayrıca yakın ortaklığına desteğini ifade etti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de Donbas'taki gerilimi sadece Ukrayna'nın NATO'ya üye olmasını çözebileceğini belirterek fitili ateşledi.

RUSYA'DAN SERT UYARILAR

Bu gelişme üzerine Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna'nın NATO'ya üye olmasının sadece Donbas'taki durumu kötüleştirebileceği uyarısında bulundu. Dışişleri Bakanı Lavrov da, Fransa ve Almanya'nın Donbas meselesinde Ukrayna'yı "kendine getirmesi" gerektiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin tüm askeri bölgelerinde savaşa hazırlık durumu denetimlerinin başlatıldığını açıkladı. Bu ziyaret, 'savaşa hazır olun' mesajı olarak yorumlandı. Öte yandan Rus ordusu önceki gün Hazar Denizi kıyısında hava savunma yeteneklerini test etti. Hava savunma sistemleri tatbikat kapsamında hedeflerin tamamını başarıyla imha ettiğini belirtildi.

200 BİN ASKER SICAK HATTA

Rusya ve Ukrayna'nın askerî sevkiyatı sürerken sınır hattındaki askerlerin sayısı 200 bini aştı Ukrayna'nın operasyon hazırlığı yaptığı Donbass bölgesine 95 bin Ukrayna askeri sevk edilirken Rusya çatışma hazırlıkları kapsamında 80 bin kişilik silahlı güç konuşlandırdı. Sıcak hatta savaşa hazır durumda bekleyen ayrılıkçı sayısı ise 30 bin olarak açıklandı.

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de