• $9,632
  • €11,1814
  • 558.044
  • 1492.93
31 Ağustos 2021 Salı 00:16 | Son Güncelleme:

Taliban Kandahar'da kabineyi görüşüyor

Taliban Kandahar'da kabineyi görüşüyor

Taliban, Afganistan'ı yönetecek bakanlar kurulunu oluşturmak üzere Kandahar'da toplandı. Başbakanlık için Sirajuddin Hakkani ya da Muhammed Yakub isimlerinin konuşulduğu öğrenildi.

Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban yeni hükümeti kurmak için Kandahar'da toplandı. ABD'li yayın organı Voice of America'nın haberine göre, ülkenin başbakanlığı için Taliban'ın Hakkani kolunun başında bulunan Sirajuddin Hakkani ve askeri kolun başındaki isim Molla Muhammed Yakub'un isimleri öne çıkıyor. Taliban şurasındaki tüm isimlerin kabinede yer alması bekleniyor. İddiaya göre görüşmeler Taliban'ın doğduğu kent olarak bilinen Kandahar'da sürdürülüyor.

Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade'nin de Kandahar vilayetinde olduğu iddia edildi. Hibetullah'ın Kandahar'da Taliban'ın önde gelen isimleriyle Afganistan'ın geleceği ve ülkede kurulacak hükümet hakkında görüştüğü belirtildi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, daha önce yaptığı basın açıklamasında, grubun lideri Hibetullah'ın yakın zamanda kamuoyu önüne çıkacağını söylemişti. Taliban'ın Kabil'i almasının ardından grubun Katar'daki liderleri de Kandahar'a gitmişti.

GÜÇ ÖRGÜTÜN DIŞINA ÇIKMAYACAK

İddialara göre tamamlanmak üzere olan kabine görüşmeleri için ulemadan ve önceki mücahit liderlerden bilinen isimlerle temas kuruldu. Hükümete ilişkin yetkilerin hükümet dışı politik aktörlerle paylaşılmasına sıcak bakılmıyor. Haberde Taliban'ın hükümeti kurmakla görevli şurasının yeni kabineyi eylülün ilk haftası açıklayabileceği belirtiliyor.

4 BAKANLIĞA YÖNETİCİ İSİMLER

Taliban'ın mevcut kabinesindeki bazı isimlerin görevlerini koruyacağı da düşünülüyor. Bu isimler ve görevleri şu şekilde: Taliban Tepe Yöneticisi: Hibatullah Ahundzade.

Savunma Bakanı: Abdul Kayyum Zakir. Finans Bakanı: Gül Aga İshakzayi. Yüksek Eğitim Bakanı: Abdul Baki Hakkani. Eğitim Bakanı: Hemat Ahundzade.

TALİBAN ÜLKEDEN ÇIKIŞA İZİN VERECEK

Aralarında Türkiye, İngiltere, ABD ve Almanya'nın da olduğu 100 ülke tarafından Afganların ülke dışına seyahatine ilişkin ortak açıklama yapıldı. Açıklamada, Afgan vatandaşlarının ülke dışına seyahat etmesine izin verileceğine dair Taliban'dan güvence alındığı belirtildi.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri