• $8,3096
  • €10,02
  • 476.694
  • 1345.15
26 Mart 2021 Cuma 01:28 | Son Güncelleme:

Süveyş Kanalı tıkandı... Fiyatlar artacak

Süveyş Kanalı tıkandı... Fiyatlar artacak
Aksam.com.tr

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan Evergreen gemisi kanalda tıkanıklığa neden oluyor. Alınan son bilgilere göre kanal trafiğini engelleyen dev kargo gemisinin tahliye işlemleri uzun sürecek. Bu süreçte dünya piyasalarında birçok ürünün zamlanacağı ileri sürülüyor.

Süveyş Kanalı'nın girişinde karaya oturan Evergreen gemisi küresel bazda sorunlara yol açabilir. Yaklaşık 400 metre uzunluğunda, 20 bin konteynır kapasitesine sahip ve 220 bin tonluk dev kargo gemisi Süveyş'e girerken şiddetli rüzgarın etkisiyle karaya oturmuştu. Dünya deniz ticaretinin yüzde 12'sine ev sahipliği yapan kanalın girişi tamamen kapandı.

Aksam.com.tr'nin CNBC'den aktardığı habere göre, kanalın ağzını tıkayan dev gemiyi tahliye çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Ancak yetkililer bu sürecin biraz zaman alabileceğini dile getirdi.

JP Morgan strateji uzmanı Marko Kolanoviç Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Durumun kısa sürede çözüleceğini umut etsek de, geminin tahliyesiyle alakalı bazı riskler mevcut" dedi. Kolanoviç açıklamasının devamında, küresel ticarette önemli aksamaların meydana gelebileceğini, nakliye oranlarında artışların yaşanacağını, enerji piyasalarında artış dalgalanmalarının oluşacağını ve küresel düzeyde enflasyonlara neden olabileceğini dile getirdi.

Tüm dünyada yaşanan zorlu pandemi sürecinin ardından yaşanan bu durum dünya ekonomisine başka bir darbe olarak nitelendiriliyor.

KÜRESEL PİYASALARDA NELER OLACAK?

Yaşanan durum, lojistikte gecikmelere, çevrimiçi sipariş edilen giyimden ayakkabıya, elektronik cihazlardan yiyecek içeceklere kadar her şeyin fiyatını ve teslim süresini etkileyebilir. Küresel düzeyde baskılanmış talep göz önüne alındığında ürün ve enerji fiyatlarında artışlar yaşanması büyük bir olasılık olarak görünüyor.

GEMİNİN YÜZDÜRÜLMESİ İÇİN DİP TARAMA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR

Süveyş Kanalı İdaresi, dev konteyner gemisinin yeniden yüzdürülmesi için dip tarama ve kazı çalışmalarının başladığını duyurdu.

Süveyş Kanalı İdaresi'nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Evergreen isimli konteyner gemisinin çevresinde iki büyük buldozerle dip tarama çalışması yapıldığı, 4 iş makinesinin de geminin baş kısmında sıkışmış kumu çıkarmak için çalıştığı belirtildi.

YILDA 20 BİN GEMİ GEÇİYOR

Süveyş Kanalı Doğu ile Batı ticareti açısından kilit bir role sahip. Yılda 20 bin geminin geçiş yaptığı kanaldan enerjiden tüketim mallarına kadar her türlü ürün yelpazesi geçiş yapıyor.

<p>Beşiktaş, Süper Lig'in 37.haftasında Kayserispor'u konuk edecek... Vodafone Park'taki mücadele ön

Beşiktaş - Kayserispor Maç Önü

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor