• $7,2575
  • €8,7546
  • 405.294
  • 1511.17
30 Ağustos 2012 Perşembe 11:52 | Son Güncelleme:

Suriye'ye de bahar gelecek

Suriye'ye de bahar gelecek

Mısır Cumhurbaşkanı, Esad'a Tahran'dan ayar geldi!

İran'ın 'diplomatik darbesi'ne dönüşmesi beklenen Bağlantısızlar Zirvesi'nde Mısır Cumhurbaşkanı Mursi rol çaldı. Mursi, Şam'ın en büyük müttefikinin başkentinde net konuştu: Baskıcı rejime direnen Suriyelileri destekliyorum

BM üyesi 193 ülkeden 120'sinin üye, 17'sinin gözlemci olduğu Bağlantısızlar Zirvesi (NAM) Tahran'da başladı. Zirvede evsahibi İran'ın 'ABD'nin diplomatik amgargosunu kırma' planı darbe yedi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Şam rejiminin en kritik müttefiklerinden İran'ın başkentinde Suriye muhalefetine destek verdi.

Bağlantısızlar Hareketi'nin dönem başkanlığını üç yıllığına İran'a devreden Mursi, 'Mısır Arap Baharı'nın köşe taşıdır. Tunus'tan sonra başlayan Mısır'daki devrimi önce Libya ve Yemen, şimdi de baskıcı rejime karşı gerçekleşen Suriye'deki isyan takip etti' dedi. 1979 İran İslam Devrimi'nden bu yana İran'a giden ilk Mısır lideri olan Mursi,  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın hemen yanında otururken yaptığı konuşmada 'Meşruiyetini kaybeden baskıcı bir rejime karşı Suriyelilerin direnişiyle olan dayanışmamız, ahlaki bir görev ve siyasi ve stratejik gerekliliktir' ifadesini kullandı.

SURİYE HEYETİ SALONU TERK ETTİ
Mursi'nin sözleri üzerine Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim salonu terk etti ve 'Suriye'nin iç işlerine müdahale' yorumunu yaptı. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, zirve öncesinde Mursi'nin ziyaretini 'dönüm noktası' olarak değerlendirmişti.
Mursi'nin konuşmasında İran'dan üç kere 'kardeş ülke' olarak bahsetmesi ve İran'ın 'barışçıl nükleer hakkını savunması' da Suriye'yle ilgili açıklamalarıyla gölgede kaldı.
Zirvenin ardından Ahmedinecad'la da başbaşa görüşen Mursi toplam sadece birkaç saat süren ziyaretini sonlandırarak İran'dan ayrıldı.

BİR DARBE DE BAN Kİ-MUN'DAN
ABD ve İsrail'in itirazlarına rağmen zirveye katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun  da İran'ı eleştirdi. Ban konuşmasında 'Yahudi Soykırımı gibi tarihsel gerçeklikleri reddeden ölçüsüz girişimleri reddediyorum' dedi.

Türkiye fırsatı kaçırdı
ÖRGÜTTE resmi bir statüsü olmayan Türkiye zirvede rol üstlenmedi. İran'dan özel davet alan Cumhurbaşkanı Gül, katılmayacağını açıkladı. Amerikan'ın Sesi (VOA) sitesi, Tahran'da Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la temsil edilen Türkiye'nin bölgesel etkisini artırma fırsatını kaçırdığını yazdı: Suriye'deki muhaliflerle yakınlaşan Türkiye, etkinliğini kaybetti. Şimdi bu rolü Mısır üstlenmeye çalışıyor.

TAHRAN 5'LİSİ: NÜKLEER İSTEMİYORUZ
İRAN dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada 'BM Güvenlik Konseyi'nin adil olmayan ve tamamen antidemokratik  bir yapı ve mekanizmaya sahip olduğunu' vurguladı. İran'ın nükleer silahlara karşı olduğuna vurgu yapan Hamaney, 'İran İslam Cumhuriyeti, nükleer, kimyasal ve benzeri silahların kullanılmasını büyük ve bağışlanmaz günah olarak görüyor. Biz Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasını önerdik ve buna hala bağlıyız. Sloganımız şu: Herkese nükleer enerji, hiç kimseye nükleer silah' dedi.

<p>Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH,

2020 yılı büyüme rakamları kaç?

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu

Otopark kazısından tarih fışkırıyor! Görevlilerinin gözetiminde kazı başladı