• $9,6195
  • €11,1719
  • 557.236
  • 1492.93
22 Eylül 2021 Çarşamba 11:53 | Son Güncelleme:

Sudan'ın başbakanı, başarısız darbe girişiminin arkasındaki güçleri açıkladı

Sudan'ın başbakanı, başarısız darbe girişiminin arkasındaki güçleri açıkladı
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Sudan'da 30 yıl süren Ömer El Beşir iktidarından sonra 2 yıldır görevine devam eden Abdalla Hamdok hükümetine yönelik dünkü askeri darbe girişimi başarısız oldu. Hamdok, Devrik başkan Beşir ve bağlantılı "karanlık güçleri" işaret etti.

Sudan'da devlet, dünkü başarısız darbe girişiminde devrik Devlet Başkanı Ömer El Beşir ile bağlantılı "karanlık güçleri" sorumlu tuttu.

Aksam.com.tr'nin BBC News'ten aktardığı habere göre, Başbakan Abdalla Hamdok, "düzenlenmiş bir darbe girişimi" olarak nitelendirdiği olayda "Önceki rejimden kalanların" "sivil demokratik geçişi durdurma niyetinde olduğunu" söyledi.

Reuters haber ajansı, Sudan ordusunun başarısız darbe girişimiyle bağlantılı olarak 21 subay ve çok sayıda askerin gözaltına alındığını ve diğer suçluları aramaya devam ettiğini söyledi.

Başbakan Hamdok, hükümetinin "geçişi güçlendirmek için acil önlemler alacağını ve hala geçiş için tehdit oluşturan eski rejimin sistemini dağıtmaya devam edeceğini" söyledi.

Sudan'da 30 yıllık Beşir iktidarı, 2 yıl önce devrilmişti. Askeri, sivil temsilciler ve protesto gruplarını içeren mevcut yönetim daha sonra bir güç paylaşımı anlaşmasının parçası olarak kuruldu.

Haberde ayrıca Eski Devlet Başkanı Beşir'in devrilmesinden bu yana Sudan'da birkaç darbe girişiminin gerçekleştiği yazıldı.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri