• $8,2022
  • €9,7748
  • 458.417
  • 1393.24
27 Mart 2021 Cumartesi 00:07 | Son Güncelleme:

Sözde AB ülkesinde soykırım ruhu! 200 yıllık alçaklık hortladı

Sözde AB ülkesinde soykırım ruhu! 200 yıllık alçaklık hortladı
- OSMAN NURİ CERİT

200 yıl sonra aynı alçaklık. Osmanlı'ya karşı Yunan ayaklanmasının 200. yıldönümünü bahane eden Rumlar, Limasol'daki caminin duvarlarına haç çizip, “Türklere ölüm” sloganı yazdı.

Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Batılı devletlerin de desteğiyle 25 Mart 1821'de başlattığı Mora ayaklanmasının kutlandığı Ulusal Bağımsızlık Bayramı'nın 200. yıl dönümünde aşırı sağcı Rumlar ırkçı bir eyleme imza attı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Limasol kentinde ırkçı grubun, 1821 pankartlarıyla düzenlediği yürüyüşte "Türklere ölüm, Türk'e ölüm" sloganları attı.

15-40 BİN TÜRK KATLEDİLDİ

Aşırı sağcı grup Piskobu Camisi'nin duvarlarına mavi sprey boya ile haç çizerek, "Bütün Türklere ölüm, 1821" yazdı. Rumlar tarafından yapılan çirkin saldırı, 200 yıl önceki ayaklanmada bugünkü Yunan topraklarında yaşayan Türklere yönelik katliamları anma maksadıyla yapıldı. İsyanda Mora Yarımadası ve Tripoliçe şehrinde tarihçilere göre 15 ila 40 bin Müslüman katledilmişti. Aralarında az sayıda Yahudi de vardı.

Artık kullanılmayan caminin duvarlarına 1821 yılındaki katliamları anlatan semboller de çizildi.

Yunan ve Rum bayrakları taşıyan ve yaklaşık 100 kişiden oluşan grup Türklere yönelik aşağılayıcı ifadeler kullanarak yürüdü. Eylemle ilgili adli hiçbir işlem başlatılmadı.

DIŞİŞLERİNDEN SERT KINAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Limasol kentine bağlı Episkopi köyünde bulunan bir camiye yönelik olarak dün (25 Mart) yapılan saldırıyı kınıyoruz." ifadesi kullanıldı. Saldırıyla ilgili "Provokatif eylem" nitelendirmesinin yapıldığı açıklamada, "Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki çabaların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirilen bu tür provokatif eylemlerin, iki halk arasında güvenin tesis edilmesine yardımcı olmayacağı açıktır" denildi. Saldırı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından da sert bir dille kınandı.

YOLLAR MÜSLÜMAN CESETLERİYLE DOLDU

Osmanlı'ya karşı Yunan isyanı 22 Şubat 1821'de başladı. Büyük katliam ise 23 Eylül 1821'de Tripoliçe şehrinin düşmesiyle yaşandı. İngiliz tarihçi Walter Alison Phillips, katliamı "Üç gün boyunca şehrin sakinleri, bir vahşi çetenin kötülüğüne ve keyfine bırakıldı. Yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmadı. Kadınlar ve çocuklar, öldürülmeden önce işkencelere tabî tutuldu. Yol kenarları cesetlerle doldu. Kadınların ve çocukların bulunduğu Müslüman kitleleri, yakınlardaki dağlarda sığır gibi doğrandı" ifadeleri ile anlattı. Yunan komutan Teodoros Kolokotronis ise anılarında 32.000 kişinin katledildiğini, cesetlerin çokluğundan atının şehir duvarlarından saraya kadar toprağa basmadığını yazdı.

İNGİLTERE'DE 'İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM' ÇIKIŞI

Eski İngiliz bakandan 2 devletli çözüme destek. İngiltere eski Dışışleri Bakanı Jack Straw, Kıbrıs seminerinde konuştu: "Federal Kıbrıs mümkün değil, artık iki devletli çözüm için çalışmalıyız. Britanya garantör olarak nüfuzunu kullanmalı."

İngiltere'nin Eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Kıbrıs'ın geleceğinin tartışıldığı online seminerde, Türkiye ve KKTC'nin adada iki devletli çözüm önerisine destek verdi. İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi ve Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği'nin Türk Düşünce Kuruluşu Circle Foundation işbirliğinde düzenlediği seminerde konuşan Straw, "İki devletli çözüme doğru çalışmalıyız, Britanya'nın garantör güç olarak nüfuzunu kullanması gerekiyor" dedi. Straw, "İki devletli çözümün tek yanıt olduğuna şüphem yok. Çünkü Kıbrıslı Rumlar on yıllardır denenen diğer bütün olasılıkları imkânsız kıldı" dedi.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü