• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
12 Şubat 2021 Cuma 02:12 | Son Güncelleme:

Soykırıma göz yuman askerlere para ödülü

Soykırıma göz yuman askerlere para ödülü

Hollanda hükümeti, Bosna Savaşı'nda BM gücü olarak Srebrenitsa'da görev yapan ancak Sırpların düzenlediği katliamları engellemeyen her bir askere 5'er bin euro ödeme kararı aldı.

1995 yılındaki Bosna Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler'e bağlı görev yapan ve Srebrenitsa'daki katliama seyirci kalmakla suçlanan Hollandalı askerlere, Hollanda hükümeti tarafından 5 bin euro ödenmesi kararı alındı. Ödülün bu askerlere 'jest ve takdir göstergesi' olarak verileceği açıklandı. Buna göre, 850 Hollandalı askere, hizmetlerinden dolayı 5'er bin euro ödeme yapılacak. Sırplar burada, 8 bin 372 Boşnak Müslüman'ı katletmişti.

Bakanlık açıklamasında, ön cephedeki askerlerin kişisel ve sosyal olarak yaşadıkları tecrübelerin ağır faturasını ödediklerini ifade etti. Başbakan Mark Rutte de askerleri savunarak savaşın ağır ve acı hatıraları altında ezilen bu askerlerin gerçekte katliamları engellemek için gerekli askeri kapasiteden yoksun olduklarını söyledi. Hollanda hükümetinin bu açıklaması ise sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Katliamdan sonra toplu mezarlara gömülen şehitlerin kalıntıları bulundukça cenazeleri kaldırılıyor.

Hollanda askerleri savaşın bitmesinin ardından katliamda hiç payları yokmuş gibi sevinerek evlerine dönmüştü.

ASKERLERİN SORUMLULUĞU DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Srebrenitsa'daki soykırım kurbanlarının aileleri, 2014'te Hollanda hükümetine dava açarak Hollandalı askerlerin sorumluluklarını yerine getirmedikleri için tazminat talebinde bulunmuştu. Hollanda Yüksek Mahkemesi, askerlerin katliamda sınırlı sorumluluğu olduğuna hükmetmiş ve bunu yüzde 30'la sınırlamış, karardan 5 yıl sonra da askerlerin sorumluluğunu daha da azaltarak yüzde 10'a düşürmüştü.

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır