• $7,3999
  • €8,9864
  • 444.487
  • 1578.03
05 Ocak 2021 Salı 02:41 | Son Güncelleme:

'Sonuçları benim lehime değiştirin!'

'Sonuçları benim lehime değiştirin!'

Trump'ın, oyların yeniden sayılacağı Georgia'nın seçim kurulu yetkilisine, “11 bin 779 oy farkını kapatacak sonuç bul” dediği ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump, görevi devretmesine sayılı günler kala yeni bir skandalla gündemde. Georgia’daki en üst düzey seçim yetkilisini arayan Trump’ın, sonuçları değiştirmesi için baskı yaptığı ses kayıtları ortaya çıktı.

Washington Post gazetesinin ele geçirdiği ve ABD’nin gündemine oturan ses kayıtlarında Trump’ın, eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi Brad Raffensperger’le görüşmesi yer alıyor.

‘KAYBETME İHTİMALİM YOK’

Trump, Raffensperger’den 11 bin 779 oy farkla kaybettiği eyalette sonucu değiştirmeye yetecek sayıda oy bulmasını istiyor. 2 Ocak’ta yapılan görüşmeye ait yaklaşık 1 saatlik kayıtta Trump, Raffensperger’in üzerinde baskı kurmaya çalışarak, “Sadece yeniden hesapladığınızı söyleyin, bunda yanlış bir şey yok. Georgia’yı kaybetmiş olma ihtimalim yok, bu olmuş olamaz. Yüzbinlerce oyla kazandık” ifadelerini kullanıyor.

TALEBİ GERİ ÇEVRİLDİ

Seçim sonuçlarının doğru olduğunu savunan ve Trump’ın talebini geri çeviren Raffensperger, “Sayın Başkan, buradaki sıkıntı elinizdeki verilerin yanlış olması” diye karşılık veriyor.

<p>Son yıllarda, teknoloji ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında büyük veri (big da

WhatsApp'la kayıp giden 'Prozodimiz'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Kasapoğlu, Samsun'da kano durgunsu parkuru inşaatında inceleme yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrıldı