• $7,4616
  • €9,0717
  • 443.38
  • 1565.01
30 Aralık 2020 Çarşamba 18:34 | Son Güncelleme:

Son dakika haberleri... Aşı uygulamalarına geçte olsa el attı: Trump'tan "harekete geçin" talimatı

Son dakika haberleri... Aşı uygulamalarına geçte olsa el attı: Trump'tan "harekete geçin" talimatı
AA

ABD Başkanı Trump, ülkedeki "aşı uygulamalarının beklenenden yavaş ilerlediği" eleştirileri sonrası uygulamaların hızlandırılması için eyalet yönetimlerine "harekete geçin" çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin eyaletlere koronavirüse karşı aşıları dağıttığını belirterek, uygulamaların hızlandırılması için eyalet yönetimlerine "harekete geçin" çağrısında bulundu.

AA'da yer alan habere göre, Trump, Twitter'dan "aşı uygulamalarının beklenenden yavaş ilerlediği" eleştirileri üzerine açıklamada bulundu.

Federal hükümetin eyaletlere aşıları dağıttığının altını çizen Trump, "Artık aşıları uygulamak eyaletlerin sorumluluğu. Harekete geçin." ifadesini kullandı.

ABD'DE AŞILAMA TAKVİMİ YAVAŞ İLERLİYOR

Basına yansıyan haberlere göre, ülkede Kovid-19'a karşı aşılama takvimi beklenenden çok daha yavaş ilerliyor.

Trump yönetimi, "2020 sonuna kadar 20 milyon kişiye aşıların ulaşmış olacağı" sözünü vermiş olsa da ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, düne kadar sadece 2,1 milyon kişiye aşı yapıldı.

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'ın, 2021'in ikinci yarısına kadar tüm Amerikalıların aşılanmış olacağı tahmininin dikkate alındığında ise ülkede günde en az 3,5 milyon kişinin aşı olması gerekiyor.

Trump yönetimi de federal yönetiminin sözünü tutarak eyaletlere olabildiğince hızlı şekilde aşıları ulaştırdığını artık sorumluluğun yerel yönetimlerde olduğunu savunuyor.

<p>Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisindeki Nare karakterine can veriyordu. Atagül diziye veda etti

Neslihan Atagül'den ayrılık kararı... Haftanın Magazin Başlıkları'nda

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayvanat bahçesideki hayvanlar karın keyfini çıkarıyor

Gediz Deltası'nda kış kuşları kayıt altına alınıyor