• $8,0758
  • €9,6688
  • 453.436
  • 1399.43
29 Mart 2021 Pazartesi 15:23 | Son Güncelleme:

Slovakya'da hükümet krizine çözüm: Başbakan Matovic, Bakan Heger ile koltuk değiştirecek

Slovakya'da hükümet krizine çözüm: Başbakan Matovic, Bakan Heger ile koltuk değiştirecek

Slovakya hükümet krizini çözebilmek için Başbakan Igor Matovic, görevini Maliye Bakanı Eduard Heger'e devredip kendisinin maliye bakanı olması konusunda bir teklif sundu. Koalisyon partileri bu teklifi olumlu karşıladı.

Slovokya'da bir aydır devam eden hükütmek krizine yönelik Başbakan Igor Matovic, görevini Maliye Bakanı Eduard Heger'e devredip kendisinin maliye bakanı olması konusunda bir teklif sundu.

Reuter'ın haberine göre ülkede bir aydır devam eden hükümet krizini çözebilecek bu karar, koalisyon partileri tarafından olumlu karşılandı. Matovic ve Heger, koalisyonun en güçlü partisi OLANO'ya mensuplar.

Koronavirüs pandemisinden ağır etkilenen Slovakya'da Başbakan Matovic'in koalisyondaki ortaklarının bilgisi dışında Rus Sputnik V koronavirüs aşısını sipariş etmesi nedeniyle 1 Mart'ta kriz çıkmıştı. Matovic geçen hafta istifa etmeyi teklif etmiş ancak bunun için uzun bir koşul listesi sunmuştu. Ancak daha sonra Matovic istifası için öne sürdüğü bu koşullardan vazgeçtiğini açıkladı.

Matovic dün televizyonlarda yayınlanan basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bu koşulların herhangi birinde ısrar etmeyeceğiz. Koalisyonun tekrar biraraya gelmesini önleyen tüm engelleri ortadan kaldırmak istiyoruz... Bugünkü OLANO liderlik toplantısında, Maliye Bakanı Eduard Heger ile rolleri değiştirmeyi teklif ettim" diye konuştu.

Çok sayıda koronavirüs hastası nedeniyle hastanelerin kapasite aşımına uğradığı 5.5 milyonluk Slovakya, sipariş ettiği 200,000 Sputnik aşısını teslim aldı ancak aşıların testi beklendiği için henüz aşılamaya başlamadı.

Slovakya, Macaristan'dan sonra Avrupa Birliği (AB) ilaç düzenleme kurulu EMA tarafından onaylanmayan bir aşıyı kullanacak ikinci AB üyesi ülke olacak.

  • slovakya hükümet krizi
  • Matovic ve Heger yer değştirecek
  • slovakya hükümet krizi son dakika
<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

İstanbul'da tedirgin eden görüntü! mavi suyun sırrı ne?

Ramazanda zekât, fitre ve oruç fidyesi kimlere verilir? Zekât alıp verirken nelere dikkat etmeli?

Adana Ulu Camii'nin kayıp çinileri Londra'dan çıktı