• $7,2575
  • €8,7546
  • 405.294
  • 1511.17
31 Ağustos 2012 Cuma 01:35 | Son Güncelleme:

Sistem çalışmıyor, zorlanıyoruz

Sistem çalışmıyor, zorlanıyoruz

Bm Güvenlik Konseyi (BMGK), 1 Ağustos'tan bu yana dönem başkanlığı koltuğunda oturan Fransa'nın başkanlığında, Suriyeli mültecilerin durumunu değerlendirdi.

Fransa toplantıya BMGK üyesi olmayan Türkiye ile birlikte Suriye'nin diğer komşularının (Ürdün, Lübnan, Irak) dışişleri bakanlarını da davet etti. Toplantıya katılarak bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de durumun kötüleştiğini belirterek acilen alınması gereken önlemleri anlattı.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:
- Suriye'de her şey gözlerimizin önünde gerçekleşiyor. Suriye rejimi sivillere ağır silah ve uçaklarla saldırıyor. Bir nesil yok edilirken bizler bu durumu daha ne kadar oturup izleyeceğiz.
- Srebrenitsa, Halepçe ve Gazze'deki eylemsizliğin sonuçlarını hepimiz biliyoruz.
- Uluslararası toplum, ihtiyaç duyulduğunda buralara yardım sağlayamadı ve şu anda Suriye'de yaşanan da bu.

300 MİLYON $ HARCADIK
- Şu anda bize gelen Suriyeli sayısı 80 bini aştı ve 10 bini de bekliyor. Açık kapı politikası uluslararası reaksiyonu geciktiriyor ve trajik durumla yalnızca komşuların başa çıkması gerekiyor. Yakın zamanda mülteci akışıyla başa çıkamayacak duruma geleceğiz.
- Türkiye'nin zorluklara tek başına göğüs germesi zorlaşıyor. Şu ana kadar 300 milyon dolar harcadık. Uluslararası toplumdan gelen destek sembolik.
- BM Suriye içinde kamplar oluşturmalı ve buraları korumalı.
- Şiddetin ve trajedinin tek sorumlusu Suriye hükümetidir. Mülteciler ülkeden muhalifler yüzünden kaçmıyor. Muhalifler bu rejimi durdurmaya çalışıyor.
- BM Güvenlik Konseyi bu duruma cevap vermeli. Konsey şiddet ve savaş suçlarına karşı adım atmalı. Demokratik geçiş süreci ve halkın meşru istekleri gözönünde bulundurularak bu adımlar atılmalı. 
- Bu toplantının Suriye halkı için somut şeyler sunmasını bekliyordum ancak BM sistemi işlemiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, önceki gün 'Bizim odak noktamız, (Suriye ile) sınırın kendi tarafında başa çıkabileceği mültecilerin sayısını artırabilmesi ve BM'den daha fazla yardım görmesi için Türkiye'ye yardımcı olma üzerinde' demişti.

<p>Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH,

2020 yılı büyüme rakamları kaç?

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu

Otopark kazısından tarih fışkırıyor! Görevlilerinin gözetiminde kazı başladı