• $7,949
  • €9,378
  • 486.08
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Haziran 2020 Çarşamba 09:53 | Son Güncelleme:

Sisi, BAE ve Suud'a güvenemez: Libya'ya askeri müdahale Türkiye'ye savaş ilan etmek anlamına gelir

Sisi, BAE ve Suud'a güvenemez: Libya'ya askeri müdahale Türkiye'ye savaş ilan etmek anlamına gelir

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'den gelen Libya tehdidinin ardından, "Libya'ya askeri müdahalede bulunabilir mi?" sorusu tartışılmaya devam ediyor. Uzmanlar, Türkiye destekli Libya Ulusal Mutabakatı'na yönelik bir saldırının aynı zamanda Türkiye'ye savaş ilan etmektir açıklamasında bulundu

Ortadoğu Analisti Mohammad Pervez Bilgrami, Sisi'nin son mesajlarının siyasi bir mesaj olabileceğini belirterek, "Mısır ordusunun Libya'da zayıf noktaları var. Yabancı bir ülkenin topraklarında kapsamlı bir harekat düzenleme kapasitesinden yoksunlar. Mısır ekonomisindeki sorunlar zaten devam ediyor. Etiyopya ile Mısır'ı savaşın eşiğine getiren baraj sorunu çözülmedi. Bu barajlar Mısır için çok daha önemli bir sorun" değerlendirmesinde bulundu.

DARBECİ SİSİ BÖLGEDEKİ ÜLKELERİN DESTEĞİNE GÜVENEMEZ

Yeni Şafak'ta yer alan haberde Mısır'daki darbeci yönetimin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin desteğine güvenemeyeceğini belirten Bilgrami, "Libya'da Hafter destekçisi ülkelerin çıkarları birbirinden farklı. Fransa ve Rusya'nın bu ülkedeki ajandaları birbirinden de farklılık gösteriyor" dedi.

SİSİ'NİN GÖREVİ BÖLGEDE KAOS YARATMAK

2013 yılında yaşanan darbe sonrası bölgede Mısır projesinin hayata geçirildiğini söyleyen Bilgrami, "Mursi'nin devrilişi ile birlikte, Sisi yönetimine bölgede kaos yaratma ve İsrail'in siyasi ajandasını Filistin'de uygulama görevi verildi." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İLE ÇATIŞMAYI GÖZE ALAMAZ"

Türkiye destekli Libya Ulusal Mutabakatı'na yönelik bir saldırının aynı zamanda Türkiye'ye yönelik bir saldırı anlamına geleceğine dikkat çeken Bilgrami, "Mısır ordusu ve halkı, Türkiye gibi bir ülke ile çatışarak kaynakların boşa harcanmasını istemeyecek kadar olgun. Aynı zamanda Mısır ordusu, Sisi'nin yanılgıları ve ulusal çıkarlar arasında doğru ayrımlar yapabilir. Türkiye ile Mısır gibi ülkelerin çatışması ne Ortadoğu ne Kuzey Afrika ne de Müslüman dünyasına bir şey kazandırır." ifadelerini kullandı.

<p>Editör-Kurgu: Ezgi Aşık / <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr<

Trump-Biden çekişmesinde son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

23 Ekim Cuma günü burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları

1795 yılından beri kazılan çukurun sırrı ne?