• $13,7585
  • €15,5993
  • 788.784
  • 2044.17
28 Ekim 2021 Perşembe 22:07 | Son Güncelleme:

Sır gibi saklıyorlardı... İsrail'in gizli üsleri açığa çıktı

Sır gibi saklıyorlardı... İsrail'in gizli üsleri açığa çıktı
Milliyet

İsrail'in gizli tutmaya çalıştığı nükleer tesis dahil bazı stratejik yerlerin görüntüsü ortaya çıktı. Haritalama şirketi Mapbox tarafından İsrail'in uydu görüntülerini piksel başına 2 metreden 50 santimetreye kadar artırması sonrası gizli yerlerin açığa çıkması İsrail'de paniğe neden oldu.

İsrail yönetiminin gizli olarak tuttuğu bazı noktalar uydudan görüntülendi. Mapbox'un Dimona'daki nükleer tesis dahil stratejik yerlerin ortaya saçılması, ülkede paniğe sebep oldu.

Milliyet'in haberine göre, bu sorun aslında, 1997'de Clinton yönetiminde gizlilik ihlallerine yanıt olarak kabul edilen Kyl-Bingaman Değişikliği ile başladı. Başkan, Soğuk Savaş döneminden kalma yüz binlerce uydu fotoğrafının üstündeki 'gizlilik' kategorisini kaldırdı. İsrail o dönemde ülke üzerindeki resimlerin çözünürlüğünü sınırlamak için baskı uygulamıştı, ki yukarıda bahsi geçen değişiklik bu şekilde ortaya çıktı.

Yasa, İsrail ve bölgelerini gösteren yüksek çözünürlüklü uydu fotoğraflarının toplanmasına ve dağıtılmasına, yalnızca federal yetki ile izin verildiğini belirtiyor. Eski Başkan Donald Trump, Temmuz 2020'de, halka sunulan fotoğrafların piksel başına 2 metreden 0,4 metreye kadar daha yüksek çözünürlüğüne izin veren değişikliği güncelledi.

İSTİHBARATIN DÜŞMAN ELİNE GEÇMESİ TEK SORUN DEĞİL

İsrail'deki güvenlik kurumunu rahatsız edebilecek sorun, sadece istihbaratın düşmanın eline geçmesi değil, sivillerin, gazetecilerin ve bağımsız kuruluşların, açık kaynaklı bilgi toplama yeteneklerinin artması.

Hollanda merkezli araştırmacı gazetecilik web sitesi Bellingcat'in araştırma başkanı Aric Toler, "Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri, özellikle insan hakları ihlallerinin yaşandığı savaş bölgelerinde, fotoğrafları ve videoları analiz etmek ve doğrulamak için çok önemli" diye konuştu.

Haziran ayında Toler, Haaretz'e "Google'ın ve hatta Bing ve Yandex arama motorlarının dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri için yüksek kaliteli uydu fotoğrafları sağlamayı reddetmesi ve düzenli olarak İsrail hava saldırılarına maruz kalması çok saçma" dedi.

GİZEMLİ ÜSSÜN SIRLARI ORTAYA ÇIKIYOR

Yıllardır uzaylı fanatikleri ve ufologlar için bir komplonun merkezinde yer alan, oldukça gizli ABD Hava Kuvvetleri üssü olan 51. Bölge, kendi karanlık sırlarını barındıran ancak daha az bilinen bir kardeş tesise sahip. 52. Bölge, ünlü 51. Bölge'nin 110 kilometre kuzeybatısında bulunuyor.

900 kilometre karelik bir alana yayılan askeri tesis, 1957'de Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı silah programları için bir test alanı olarak açıldı. Son 60 yılda füzeler test edildi, bombalar atıldı ve son teknoloji uçakların hepsi burada uçtu.

52. Bölge veya diğer adıyla "Tonopah Deney Alanı" (TTR) ABD'nin Nevada eyaletinin Tonopah kentinde bulunuyor ve 51. Bölge'deki tesise 113 km uzaklıkta. 52. Bölge'deki askeri tesis, 1957'de ABD Enerji Bakanlığı'nın silah programları için bir deney alanı olarak açıldı.

GİZLİ DENEYLER

Üste, 1977 ve 1988 yılları arasında, kod adı "Constant Peg" olan bir muharebe eğitimi gerçekleştirilerek, Rus Mikoyan MiG hava aracının ABD uçak mürettebatına, radarlara ve insansız hava araçlarına karşı dayanıklılığı test edildi.

Bu test kapsamında binlerce kez görev amaçlı uçuş yapılmasına rağmen, söz konusu operasyon 2006 yılı Kasım ayına kadar tamamen gizli bir şekilde yürütüldü. Savunma dünyasının ünlü çift motorlu gizli saldırı uçağı Lockheed F-117 Nighthawk'ın da 1982 - 1989 yılları arasında, F-117 savaş uçağı programı henüz açıklanmamışken, yine gizli bir şekilde bu tesiste denendiği de biliniyor.

52. Bölge'deki askeri üs hâlâ aktif bir şekilde faaliyette olup, 4 yıl önce tesiste, ABD'nin nükleer silahlarının modernizasyonu gibi programlara destek olmak amacıyla bir dizi gelişmiş teknolojik güncellemeler yapıldı.

Nitekim ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in, bu yıl Asya ziyareti öncesinde 52. Bölge'ye yaptığı ziyaret Amerikan basınına yansımış ve ziyaretin sebebi merak konusu olmuştu. Tesiste bu günlerde B61-12 taktik nükleer silahların test edildiği tahmin ediliyor.

MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?
MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?

MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar
Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü
Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

<p>Sosyal medyada birçok dizi yayınlandığı gün TT listesinde kendisine yer buluyor. Tarih dizileri g

Kasım ayının en çok izlenen ilk 10 dizisi

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinde pompa istasyonunun temeli inşa ediliyor

2022 yılında teslimatı yapılacak silah ve araçlar

Akdeniz'de 62 türün nesli tehlike altında