• $ 6,8197
  • € 7,5261
  • 377.243
  • 105137
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
17 Eylül 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

SDG terör örgütü bölgeden temizlenecek

Esad yönetimi, BM’ye YPG/SDG’ye ilişkin mektup gönderdi. YPG’nin “terör örgütü” olarak nitelendiği mektupta YPG işgalindeki bölgelerin temizleneceği ifade edildi.

Suriye’de Beşşar Esad rejimi, iç savaşın başlamasından bu yana çatışmaya girmediği ve pek çok alanda işbirliği yaptığı SDG ismini kullanan YPG/PKK’yı “ayrılıkçı terör örgütü” olarak nitelendirdi. Esad rejiminin ajansı SANA’nın haberine göre, rejimin dışişleri bakanlığı, Suriye’de SDG adını kullanan YPG/PKK’yı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterine gönderdiği mektupta şikâyet etti. 

Mektupta, SDG’nin “Suriye halkına karşı Batılı ülkelerle ortak hareket ettiği” belirtilirken, örgütün Suriye halkına yönelik insan hakları ihlallerini sürdürdüğü kaydedildi. Rejimin dışişleri bakanı Velid Muallim, Eylül 2017’de örgüt ile özerklik konusunu müzakere etmeye hazır olduklarını söylemişti. Daha sonrasında da rejim ve örgüt arasında Şam ve Haseke illerinde işbirliği konusunda defalarca müzakereler yapılmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PETROL ÇIKARIYOR

Suriye’nin üçte birini elinde bulunduran terör örgütü YPG/PKK, kontrol ettiği bölgelerde rejimle petrol çıkarıyor. ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Thomas, 22 Temmuz 2017’de, YPG’nin adını kendilerinin tavsiyesiyle “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) olarak değiştirdiğini itiraf etmişti.

SURİYE’DE GENEL AF

Suriye Devlet Başkanı Esad bir af çıkararak, bazı suçların cezasını hafifletti ve üç ile altı ay arasında teslim olmaları şartıyla asker kaçaklarını bağışladı. Reuters haber ajansının aktardığına göre af kararı, 14 Eylül tarihinden önce işlenen suçları kapsayacak. Karar, ölüm cezasını ağırlaştırılmış ömür boyu hapse, ömür boyu hapis cezasını ise 20 yıla düşürüyor. Asker kaçaklarının da aftan yararlanmak için üç ay içerisinde teslim olması gerekiyor. Yurtdışındaki asker kaçakları için ise bu süre altı ay olarak belirlendi. Ancak af, Şam’ın terörist olarak gördüğü gruplara katılanları kapsamıyor. 


Bakan Albayrak CHP'li Öztrak'a yanıt verdi

Bakan Albayrak CHP'li Öztrak'a yanıt verdi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En garip düğün fotoğrafları