• $ 5,7559
  • € 6,4038
  • 276.606
  • 99543.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

SDG terör örgütü bölgeden temizlenecek

Esad yönetimi, BM’ye YPG/SDG’ye ilişkin mektup gönderdi. YPG’nin “terör örgütü” olarak nitelendiği mektupta YPG işgalindeki bölgelerin temizleneceği ifade edildi.

Suriye’de Beşşar Esad rejimi, iç savaşın başlamasından bu yana çatışmaya girmediği ve pek çok alanda işbirliği yaptığı SDG ismini kullanan YPG/PKK’yı “ayrılıkçı terör örgütü” olarak nitelendirdi. Esad rejiminin ajansı SANA’nın haberine göre, rejimin dışişleri bakanlığı, Suriye’de SDG adını kullanan YPG/PKK’yı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterine gönderdiği mektupta şikâyet etti. 

Mektupta, SDG’nin “Suriye halkına karşı Batılı ülkelerle ortak hareket ettiği” belirtilirken, örgütün Suriye halkına yönelik insan hakları ihlallerini sürdürdüğü kaydedildi. Rejimin dışişleri bakanı Velid Muallim, Eylül 2017’de örgüt ile özerklik konusunu müzakere etmeye hazır olduklarını söylemişti. Daha sonrasında da rejim ve örgüt arasında Şam ve Haseke illerinde işbirliği konusunda defalarca müzakereler yapılmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PETROL ÇIKARIYOR

Suriye’nin üçte birini elinde bulunduran terör örgütü YPG/PKK, kontrol ettiği bölgelerde rejimle petrol çıkarıyor. ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Thomas, 22 Temmuz 2017’de, YPG’nin adını kendilerinin tavsiyesiyle “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) olarak değiştirdiğini itiraf etmişti.

SURİYE’DE GENEL AF

Suriye Devlet Başkanı Esad bir af çıkararak, bazı suçların cezasını hafifletti ve üç ile altı ay arasında teslim olmaları şartıyla asker kaçaklarını bağışladı. Reuters haber ajansının aktardığına göre af kararı, 14 Eylül tarihinden önce işlenen suçları kapsayacak. Karar, ölüm cezasını ağırlaştırılmış ömür boyu hapse, ömür boyu hapis cezasını ise 20 yıla düşürüyor. Asker kaçaklarının da aftan yararlanmak için üç ay içerisinde teslim olması gerekiyor. Yurtdışındaki asker kaçakları için ise bu süre altı ay olarak belirlendi. Ancak af, Şam’ın terörist olarak gördüğü gruplara katılanları kapsamıyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İstanbul´da bir fotoğrafçının yanında çırak olarak çalışmaya başlayan ve 1972 yılında açtığı ´Şir

´Şirin Baba´ 7 Milimetrelik Bıçağıyla Guiness´e Girmeyi Bekliyor

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Şansız insanların başına trajikomik olaylar

İngiltere'de şoke eden olay! Bir kamyonda 39 ceset bulundu