• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
15 Mart 2021 Pazartesi 21:13 | Son Güncelleme:

Salgının hızla arttığı Saraybosna, ilk dalgadaki İtalya'nın Bergamo kentine benzetildi

Salgının hızla arttığı Saraybosna, ilk dalgadaki İtalya'nın Bergamo kentine benzetildi
AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-1) vakalarının hızla arttığı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna, salgının ilk dalgasındaki İtalya'nın Bergamo kentine benzetildi.

Bosna Hersek'teki Saraybosna Kantonu'nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları son iki haftadır hızla artarken, hastanelerin kapasitelerinin dolmaya yakın olması da endişe yarattı.

AA'nın aktardığı habere göre, nüfusuna oranla yeni vaka sayısında Avrupa'daki birçok ülkeyi geride bırakan 400 bin nüfuslu Saraybosna Kantonu, kısa sürede salgının yeni merkez üssü haline geldi.

Kantonda son iki haftadır günde ortalama 500 ila 700 yeni vaka tespit edilirken, vaka artışının hızını kesmek amacıyla 13-14 Mart'ta tüm ticari işletmeler kapalı tutuldu.

Kanton Başbakanı Edin Forto, olağanüstü hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, Saraybosna'nın geçen yıl İtalya'da Kovid-19 salgınının en yoğun görüldüğü ve en çok can kaybının yaşandığı kentlerden Bergamo'daki senaryoyu yaşadığını söyledi.

Salgınla mücadelede ilgili kurumlardan hükümete destek talep eden Forto, şu ifadeleri kullandı:

"Biz artık Bergamo'daki senaryonun gerçekleşmesini beklemiyoruz. Biz zaten Bergamo'yuz."

Saraybosna Kantonu'nda son 24 saatte 1359 test yapılırken, bunların 502'si pozitif çıktı. Kantondaki hastanelerde halen 666 hasta Kovid-19 tedavisi görüyor.

İZİNDEKİ SAĞLIK PERSONELİ GERİ ÇAĞRILDI

Öte yandan, kantondaki en büyük hastane konumundaki Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezinde de (KCUS) "olağanüstü hal" ilan edildi.

KCUS Müdürü Sebija İzetbegovic, yaptığı açıklamada, tüm yıllık izinlerin ileri bir tarihe kadar askıya alındığını ve izindeki personelin geri çağrıldığını belirterek, 519 Kovid-19 hastasının tedavisinin deva ettiğini bildirdi.

Bosna Hersek, aşılama çalışmalarında da ciddi sorunlar yaşıyor. Ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS), Rusya'dan tedarik ettiği Sputnik V aşısı ile aşılama çalışmalarını başlatırken, diğer entite Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ise şimdilik sadece Sırbistan'ın hibe ettiği 5 bin doz aşı ile sağlık çalışanlarını aşılamaya başladı.

FBIH Başbakanı Fadil Novalic, dört farklı aşı üreticisiyle anlaştıklarını belirterek, şunları dedi:

"Tedarik noktasında iki firmadan gerekli belgelerin alınmadığı gerekçesi ile aşıların temininde yeni sorunlar yaşıyoruz. Halkımıza aşı getirmek için gerekirse 24 saat çalışıp sorunu halledeceğiz."
<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır