• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
23 Temmuz 2014 Çarşamba 01:45 | Son Güncelleme:

Sağ çıkana sniper kurşunu

Sağ çıkana sniper kurşunu

İsrail'in Gazze soykırımında ölü sayısı 600’e yaklaşırken, enkazda ailesini arayan Filistinli gencin İsrailli keskin nişancı tarafından vurulma anı görüntülendi.

Gazze katliamında 16. güne girilirken İsrail her defasında yeni bir bahaneyle katliamı sürdürmenin yolunu buluyor. Şimdiye kadar 583 Filistinli katledilirken bunun 150’den fazlası çocuk. BM Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için İsrail’e 5 saatlik ateşkes önerisinde bulundu ancak İsrail bunu dahi kabul etmedi. Aynı gün çoğu kadın, çocuk ve yaşlı 11 kişi katledildi, 60 kişi yaralandı.

ÖLDÜRMEK İÇİN ATEŞ EDİYORLAR 

Daha önce kumsalda top oynayan çocukları roketle vurarak öldüren İsrail ordusu sivilleri kasıtlı olarak hedef aldığını bir kez daha kanıtladı. Gazze'nin, büyük katliama sahne olan Şucaiyye mahallesinde bina enkazları arasında ailesini arayan Filistinli bir genç, İsrailli keskin nişancı tarafından vuruldu. Filistin Dayanışma Hareketi’nden Muhammed Abdullah tarafından çekilen videoda sağlık ekipleriyle beraber ailesini aramaya giden genç İsrailli bir keskin nişancı tarafından kalçasından vuruluyor. Elindeki telefonla yardım çağırmak isteyen gence Muhammed Abdullah “hareket edebiliyor musun?” diye soruyor. Genç “Hayır, her tarafım kan dolu” deyince etraftakiler panik içinde şehadet getiriyor. Yaralı genç yerde kıpırdayınca sniper, öldürmek için gence 2 kez daha ateş ediyor. 

'5 saat vurma' talebine ret

İsrail, BM’nin önerdiği beş saatlik ateşkes teklifini reddetti. İsrail yönetimi, ret kararına güvenlik nedenlerini gerekçe gösterdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun, Gazze ile İsrail arasındaki "ateşkes" konusunu görüşmek üzere dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmişti. Ancak yürütülen yoğun görüşmelere rağmen Gazze lehine olumlu bir sonuç alınabilmiş değil. 

İsrail’in yeni Gilat Şalit'i 

İsrail şu ana kadar 27 askerinin Hamas saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı. İsrail ordusu ayrıca Gazze katliamına katılan bir askerinin kayıp olduğunu duyurdu. Çatışmada öldürüldüğü tahmin edilen kayıp İsrailli askerin, Hamas'ın elinde olduğu düşünülüyor. Haaretz'in haberine göre, İsrail ordusu, Pazar günü Şucaiyye'de saldırıya uğrayan bir zırhlı araçtaki yedi İsrailli askerden altısının cesedine ulaşıldığını ancak bir askerin kayıp olduğunu, 21 yaşındaki askerin Çavuş Aron Şaul olduğunu duyurdu.

Hedef camiler 

Çocukları ve kadınları kasıtlı olarak hedef alan İsrail Gazze'nin alt yapısını ve mimarisini de yok ederken onlarca cami bombardımanda yerle bir oldu.

Gazze’de soykırıma girişen, cami okul ayırd etmeden bombalayan İsrail ordusu bölgenin farklı yerlerinde düzenlediği hava saldırılarında üç camiyi daha hedef aldı. İsrail savaş uçakları, Gazze'nin ortasındaki ihtişamlı Şuheda el-Aksa Camisi'ne füze attı. Saldırıda cami tamamen yıkılırken, çevre binalardaki onlarca evde ise ciddi hasar meydana geldi. Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kentinde El-Faruk Camisi ile orta kesiminde bulunan Deyr el-Belah kentinde El-Ebrar Camisi de İsrail savaş uçakları tarafından düzenlenen bombardımana maruz kaldı. Camilerin tamamen yıkıldığı hava saldırılarında ölen ya da yaralanan olmadı. 

Kerry’nin durağı Sisi 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail ile Hamas arasında ateşkes görüşmeleri için Mısır’ın başkenti Kahire'ye gitti. Kerry Mısır Cumhurbaşkanı Adulfettah el-Sisi ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüştüğü saatlerde İsrail BM’nin Gazze’de 5 saatlik ateşkes önerisini dahi reddetti. Arabi,  Kerry'nin, "Gazze'deki savaşı durdurmak için çaba sarf edeceği yönünde söz verdiğini" belirtti. BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun da önceki gün ateşkes konusunu görüşmek üzere Mısır'a gitmişti. 

<p>Peki, TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?  ASELSAN festivalle ilgili nasıl ger

TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?

Safranbolu'da heyecanlandıran keşif! 2 bin 500 yıllık gizli geçit bulundu

Görme engelli avukat, Ölüdeniz semalarında yamaç paraşütü keyfi yaşadı

''Postmodern darbe''nin üzerinden 24 yıl geçti