• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Mayıs 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

'S-400 anlaşması bitti konuşacak bir şey yok'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son günlerde Rusya’dan S-400 alımının erteleneceğine dair iddialara son noktayı koyarak “Bu bitmiş bir anlaşma, daha neyi konuşalım” dedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan S-400 gerilimiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “S-400’e ilişkin bir erteleme veya durdurma gündemde değil. Bitmiş bir anlaşma, ertelemeyi neden konuşalım? Amerika da yapıcı ve iyi niyetliyse bu durumlar değerlendirilir. Çalışma grubu olacaksa ön şartsız yürütmek isteriz. Buna uzmanlar karar versin.” dedi. Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız, Putin ile 2 gün önce telefonda görüştü. İdlib konusunda çalışma gruplarımızın bir araya gelmesi konusunda iki lider mutabık kaldılar. Saldırıların durması lazım. Büyük bir mesafe katetmişken rejimin saldırıları her şeyi berbat edebilir. Rejimin garantörleri İran ve Rusya’dır. Endişelerimiz var elbet, bunların durması gerekiyor.” 

RAYINA OTURTALIM 

Çavuşoğlu, ABD’nin Politico gazetesinde ‘Haydi Türkiye’nin AB üyeliğini yeniden rayına oturtalım’ başlıklı bir makale de kaleme aldı. Çavuşoğlu, yazısında “Tarih Türkiye-AB ilişkilerinin önemini defalarca kanıtladı” ifadelerini kullandı. Meslektaşlarına çağrı yapan Çavuşoğlu “Brüksel’de ve AB başkentlerindeki meslektaşlarımı, Türkiye’nin resmi aday olduğu ve AB’nin ciddi bir destekçisi haline geldiği Avrupa Konseyi’nin 1999 Helsinki ruhuna geri dönmeye çağırıyorum. ABD’deki 11 Eylül saldırıları, Arap Baharı ve mülteci krizi dahil yakın tarihte önemli dönüm noktaları, Türkiye-AB ilişkisinin stratejik önemini defalarca kanıtladı Türkiye’nin AB’ye ihtiyacı olduğu kadar AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye ve AB’nin kıtamızın ve ötesinin güvenliği ve istikrarı için yapacağı çok iş var” dedi. 

BAĞDAT DA SATIN ALIYOR

Irak’ın Moskova Büyükelçisi Aydar Mansur Hadi, Irak hükümetinin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alınması yönünde karar aldığını açıkladı. Hadi, başkent Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, Rus şirketlerin Irak’a yönelik yatırımlarının artmasını arzu ettiklerini söyledi.  

RUSYA'DAN TEYİT: ERTELEME YOK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Dış Politika Yardımcısı Yuriy Uşakov, 400 füze savunma sistemlerinin Türkiye’ye tesliminin ertelenmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Ushakov, “Genel olarak biliyoruz ki Amerikalılar, S-400 füze sistemlerinin Türkiye’ye teslim edilmesinin ertelenmesi konusunda ısrar ediyor. Ama bana öyle geliyor ki aylar önce yaptığımız anlaşma aktif bir şekilde uygulanmaya başlanıyor. Şu anda bir erteleme yok” dedi. 

Türk pilotların ABD'nin Teksas eyaletinde F-35 eğitimleri Locheed Martin üssünde sürüyor.

F-35’LERİN TESLİMATI ‘TEKNİK ZORLUK’ YASASI

ABD Temsilciler Meclisi’nde Silahlı Kuvvetler Komisyonu’nun Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması halinde Türkiye’ye F-35 satışının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısının ardından bir tasarı da Tahsisat Komisyonu’ndan geldi. 690 milyar dolarlık savunma harcamaları yasa tasarısında yer alan bir madde, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatında federal bütçeden faydalanılmasını yasaklıyor. Tasarının bu maddeyle yasalaşması halinde, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatında yakıt ya da pilotlar için harcama yapılmasına izin verilmeyecek. 

ONAY SÜRECİ UZUN 

Tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçmesi gerekli. Ayrıca 750 milyar dolar bütçe isteyen Başkan Trump tarafından imzalanması gerekiyor.


ABD'de polis tarafından öldürülen Floyd cinayetinde yeni görüntüler ortaya çıktı

ABD'de polis tarafından öldürülen Floyd cinayetinde yeni görüntüler ortaya çıktı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD'de isyan hızla büyüyor

30 Mayıs burç yorumları! Hangi burçlar için sorunlu günler kapıda?