• $ 5,7711
  • € 6,3847
  • 276.923
  • 96362.9
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Rusya'dan Türkiye ve ABD'ye 'ben de buradayım' mesajı

ABD'li Senatör Graham'ın Türkiye ziyareti Suriye için yeni bir dönemin habercisi olabilir. Güvenlik uzmanlarına göre Erdoğan, Akar ve Fidan ile aynı gün yapılan görüşme, Cumhurbaşkanı ile 2,5 saati aşkın toplantı ve Trump-Graham yakınlığı gibi detaylar sahayı doğrudan etkileyecek türden. Graham'ın Ankara'yı ziyaret edeceği gün Rus askerlerinin PYD ile devriye attığı görüntülerin 'tesadüf olmadığını' vurgulayan kaynaklar, Rusya'nın Türkiye ve ABD'ye 'ben de buradayım' mesajı verdiği görüşünde.


ABD'li Senatör Lindsey Graham'ın Türkiye ziyaretinin yankılara devam ediyor. Tek bir güne Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Fidan ile görüşmeyi sığdıran senatörün ABD'ye dönüp Başkan Trump ile yüz yüze konuşmasının ardından bölgede farklı gelişmeler yaşanabileceği öngörülüyor.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Emekli Tuğgeneral Doç. Dr. Fahri Erenel, Erdoğan-Graham görüşmesinin 2,5 saat sürmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizerek, Türk tarafının da bu görüşmeye büyük önem verdiğini ve bu nedenle neredeyse en üst düzeyde karşılama yapıldığını vurguladı.

Bolton'un verdiği zararı tamire geldi

Graham'ın ABD Başkanı Trump ile oldukça yakın bir isim olduğuna vurgu yapan Erenel, "Tabi Türkiye-ABD ilişkileri yakın zaman önce skandal bir ziyareti henüz atlamıştı. Bilindiği üzere Bolton gelmeden önce özellikler Kürtlere yönelik söylemleri nedeniyle büyük tepki görmüş ve Türk heyeti tarafından karşılanması da bu şekilde olmuştu" hatırlatmasın bulundu.

Erenel, şöyle devam etti:

"Bolton, sistemi mat etmek için gelmişti ama bunu başaramadı.

Bolton'un başarısızlığının ardından Başkan Trump yeni bir elçi gönderdi. Bu elçinin görevi hem Bolton'un verdiği zararın hasar büyüklüğünü tespit etmek hem de Türk tarafının Suriye konusundaki yaklaşımını net bir şekilde birinci ağızlardan öğrenmekti.
Trump'ın sosyal medya paylaşımlarının ardından Erdoğan ile yapılan telefon görüşmesi ve Graham'ın ziyareti... Bu ziyareti Bolton'un yıktıklarını tamir etmek için atılan bir adım olarak nitelemek de mümkün.
Önümüzde kesinleşen iki nokta var

Graham'ın ziyaretinin ardından yapılan açıklamalara da değinen Erenel, "Artık önümüzde 'kesin' diyebileceğimiz iki nokta var" ifadesini kullanarak, şunları söyledi:

"Birincisi ABD, bölgeden hemen çekilmeyecek. Graham da zaten bunu 'Hemen çekilirsek bölgede yeni ve büyük bir savaş çıkar' sözleriyle ifade ediyor. Demek ki Türk tarafının da diğer bölge ülkelerinin de tüm planlarını buna göre yapması gerekiyor.

İkinci nokta Güvenli Bölge kurulacak. Graham'ın temaslarının ardından 'Türkiye'nin güvenliğine katkı sağlayacak bir güvenli bölge kurulabilir' bahsi önemli.

Erdoğan-Graham 2,5 saat boyunca ne konuştu?

Erenel, Erdoğan ile Graham'ın oldukça uzun olarak kabul edilecek sürede gerçekleşen görüşmesinde ABD'nin Suriye'den çekilme takvimi, bölge koşullarının nasıl tesis edileceği, Türkiye'nin nasıl bir güvenli bölge istediği gibi konuların da mutlaka gündeme geldiğini kaydetti.

YPG'li teröristler, karargahlarına Rus bayrakları astı.

Ruslar'dan 'biz de buradayız mesajı'

Graham'ın Ankara geldiği gün Suriye'den dünyaya servis edilen bir fotoğrafa da dikkati çeken Erenel, şöyle devam etti:

Rus ordusunun YPG/PKK'nın kurduğu Bab Askeri Meclisi flamaları kullanan araçlarla da ortak devriye yapmasına ilişkin görüntüler tesadüf değil.

(Yeni Şafak)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’ndaki Yelizovo şehrinde meydana geldi. Anne ayı ve 3 yavrusu,

Şehre İnen Ayılar Ortalığı Birbirine Kattı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Abant Gölü'nden daha büyük olacak... Doğaseverleri büyülüyor

'Göbeklitepe Yılı' etkisi... Ziyaretçi rekoru kırdı!