• $8,236
  • €10,0053
  • 486.738
  • 1436.7
09 Aralık 2020 Çarşamba 10:36 | Son Güncelleme:

Rusya'dan Azerbaycan'a ambargo

Rusya'dan Azerbaycan'a ambargo
IHA

Rusya, Azerbaycan'dan domates ve elma alımını yasakladı. Yapılan açıklamada, ambargoya gerekçe olarak ise meyvelerin üzerindeki güve ve haşereler gösterildi.

Rusya tarafından yapılan açıklamada Azerbaycan’dan domates ve elma alımının yasaklandığı duyuruldu.

İHA'da yer alan habere göre, Rusya Hayvan ve Bitki Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan’dan ithal edilen domates ve elmanın ülkeye girişinin yasaklandığı belirtildi. Bunun yanı sıra domates güvesi ve doğu meyve güvesi isimli haşerelerin ithal edilen domates ve elmaların sevkitayı sırasında tespit edildiği ifade edilerek buna karşı önceden alınan kararlar hatırlatıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Gıda Güvenliği Ajansı’nın, Avrasya Ekonomik Birliği’nin tarım ürünleri ithalat ve ihracat standartlarına göre defalarca uyarıldığı aktarılarak, “Bu bağlamda bitki sağlığı ve ülkede zararlıların yayılmasını önlemek amacıyla Rosselkhoznadzor, 10 Aralık tarihinden itibaren Azerbaycan’dan domates ve elma ithalatını durdurma kararı almıştır.” denildi.

Öte yandan Azerbaycan, Rusya’ya tarım ürünleri ihracatından yılda 200 ile 300 milyon dolar gelir elde ettiklerini açıklamıştı.

<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi

Tanklar sokaklara indi! Kızıl Meydanda askeri birlikler törene katıldı