• $9,5856
  • €11,1618
  • 555.857
  • 1492.93
21 Eylül 2020 Pazartesi 20:04 | Son Güncelleme:

Rusya'dan ABD'ye uyarı: Silah yarışına sürüklenmemize izin vermeyeceğiz

Rusya'dan ABD'ye uyarı: Silah yarışına sürüklenmemize izin vermeyeceğiz
AA

Rusya'dan yapılan açıklamada, ülkenin silah yarışına sürüklenmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Moskova yönetiminden yapılan açıklamada, ABD ile Rusya arasında 2010'da imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (New START) uzatılması konusuna da değinilerek, ABD'nin bu anlaşmayı uzatmak için Rusya'ya koştuğu şartların kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ülkesinin silah yarışına sürüklenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

AA'nın aktardığı habere göre, Ryabkov, başkent Moskova'da gazetecilere Rusya ve ABD arasındaki ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın "dünyanın daha önce görmediği" silahlara sahip oldukları yönündeki açıklamasını değerlendiren Ryabkov, şunları dedi:

"Rusya, silah yarışını kazanmaya çalışmadan kendisi ve müttefiklerinin güvenliğini etkin şekilde sağlıyor. Silah yarışına sürüklenmemize izin vermeyeceğiz." 

Ryabkov, bazı Rus silahlarının ABD'nin geliştirdiği silahlardan üstün olduğunu savundu.

ABD ile Rusya arasında 2010'da imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (New START) uzatılması konusuna da değinen Ryabkov, ABD'nin bu anlaşmayı uzatmak için Rusya'ya koştuğu şartları kabul etmeyeceklerini belirtti.

Ryabkov, şu şekilde konuştu:

"Bunların hepsi, herhangi bir anlaşmanın yapılması şansını azaltan ültimatom yöntemleridir. Seçenek ABD'nindir. Top tamamen Amerikan tarafında. Ya ültimatomlardan vazgeçecekler ve anlaşmayı imzalayacağız ya da bu anlaşma olmayacak."

"ABD'NİN YAPTIRIMLARINDAN KORKMUYORUZ"

ABD'nin İran ile silah konusunda anlaşmalar yapan ülkelere olası yaptırımlarına ilişkin Ryabkov, şunları kaydetti:

"İran ile iş birliğimiz çok yönlüdür. Askeri teknik alanındaki iş birliği, tarafların ihtiyaçları ve hazırlık durumuna göre sakin şekilde devam edecek. ABD'nin yaptırımlarından korkmuyoruz. Onlara alıştık. Bu, söz konudaki pozisyonumuzu etkilemeyecek."

Belarus'ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından oluşan siyasi karışıklığa da değinen Ryabkov, ABD ile bu konuda büyükelçilikler düzeyinde diyaloğu sürdürdüklerini ifade etti.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri