• $ 7,213
  • € 8,4762
  • 444.375
  • 1110.05
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
05 Temmuz 2020 Pazar 02:56 | Son Güncelleme:

Rusya ve Hafter'den yakınlaşma adımları

Libya'nın meşru UMH hükümeti ile görüşmeyen Moskova, yeni Libya Büyükelçiliği'ni Trablus yerine Tunus'ta açtı. Moskova ayrıca Hafter'in sunduğu sözde ateşkesin kabul edilmesini istedi.

Libya'ya gizlice gönderilen Wagner paralı askerler grubuyla darbeci Hafter'i destekleyen Rusya'nın Hafter yanlısı Tobruk hükümetiyle yakınlaşma çabaları da sürüyor. Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile önceki gün Moskova'da görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmenin hemen ardından 2013 yılından beri kapalı olan

Libya Büyükelçiliği'nin Tunus'ta yeniden faaliyete geçeceğini açıkladı.

SİSİ'NİN PLANINI SAVUNDU

Konsolosluğu meşru hükümetin merkezi Trablus'ta açmayı tercih etmeyen Rusya buna da ülkenin karışıklık içinde olmasını bahane gösterdi. Lavrov, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve darbeci Hafter'in siyasi müttefiklerinin Libya'da ateşkes öngören Kahire Bildirgesi'ni dikkatle incelediklerini, Berlin Konferansı kararlarıyla uyumlu olduğunu, müzakerelerin temelini oluşturabileceğini savundu. Rusya'nın kendisinin başlattığı girişime ilk destek veren ülkelerden biri olduğuna işaret eden AKile Salih, bundan dolayı teşekkür etti. Salih ayrıca, Libya'daki petrol satışından elde edilen gelirler için hesabın Rusya’da açılmasına karşı olmadığını söyledi.

PARALI MİLİSLERE PROTESTO

Libya'nın Cufra vilayeti Hun kenti sakinleri, Hafter saflarındaki Sudan'dan getirilen paralı Cancavid milisleri tarafından Libyalı bir gencin öldürülmesi üzerine protesto düzenledi. Rus Wagner milisleri de kınandı.  

BAE'NİN TANKERİNE EL KOYULDU

Libya ordusu, darbeci Hafter'e yakıt taşıyan Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir tanker gemisini ele geçirdi. Öte yandan el konulan tanker gemisinde uçak yakıtı olduğu öne sürüldü.

Cezayı yiyince gazetecilere çıkıştı

Cezayı yiyince gazetecilere çıkıştı

Orijinal otomobil tutkunlarının iştahını kabartıyor! Tekli

Orijinal otomobil tutkunlarının iştahını kabartıyor! Teklif yağıyor

Cemal Can'dan Acun Ilıcalı itirafı: O cümle benim için bir d�

Cemal Can'dan Acun Ilıcalı itirafı: O cümle benim için bir dönüm noktası oldu!

İBG'deki Kovid-19 aşı çalışmasında hayvan deneyleri

İBG'deki Kovid-19 aşı çalışmasında hayvan deneyleri olumlu sonuçlandı