• $ 6,8565
  • € 7,7388
  • 390.802
  • 116769
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Şubat 2019 Salı 13:13 | Son Güncelleme:

Rusya ve ABD'nin Afganistan özel temsilcileri Ankara'da görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, "Rusya ve ABD'nin Afganistan özel temsilcileri 22 Şubat'ta Ankara'da bir araya gelecek. Afganistan halkı, barışı ve kendi devletini restore etmek istiyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel  Temsilcisi Zamir Kabulov, Rusya ve ABD'nin Afganistan özel temsilcilerinin 22  Şubat'ta Ankara'da bir araya geleceğini söyledi. 

Rusya'nın başkenti Moskova'da basına açıklamada bulunan Kabulov, Afgan  siyasetçilerin, 5-6 Şubat'ta Moskova'da Taliban temsilcileriyle bir araya gelerek  barış konusunu görüşemelerini değerlendirdi.

Kabulov, toplantının Afganistan'daki siyasi gelişim sağlanmasında  dönüm noktası için zemin oluşturduğunu belirterek, ana konunun ABD'nin  askerlerini Afganistan'dan çekmesi ve barışın sağlanması olduğunu hatırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, sonuca varmadan çok fazla kaynak ve insan  harcadığını söylediğini hatırlatan Kabulov, "ABD, nihayet bu savaşı sonlandırması  gerektiğinin farkına vardı. Fakat şimdilik bununla ilgili konuşmak için çok  erken." ifadesini kullandı.

"Rusya ve ABD'nin Afganistan özel temsilcileri 22 Şubat'ta Ankara'da  bir araya gelecek." diyen Kabulov, şunları dile getirdi:

"Afganistan halkı barışı ve kendi devletini restore etmek istiyor.  Afganlar çalışkan bir millet ve bu konuda güzel sonuçlar elde edilebilir.  Moskova'da yapılan toplantı bunu gösteriyor. Rusya olarak bu konuda Afganlara  gerekli desteği vermeye hazırız."

Taliban'ın siyasi hedeflerinin olduğuna işaret eden Kabulov, yabancı  bir ülkeye ait ordunun Afganistan'da olmasının istenmediğini belirtti.

Kabulov, terör örgütü DEAŞ'ın Afganistan'da başarılı olamayacağını ve  Taliban'a karşı duramadığını söyledi.

Ayrıca Kabulov, Afganistan sorunun çözümünde Pakistan ve İran'ın kilit  ülkeler olduğunu kaydetti.

(AA)

'Ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız'

'Ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız'

Hayvanlar dünyasının akrobat böcekleri çekirgeler

Hayvanlar dünyasının akrobat böcekleri çekirgeler

Gurbetçileri sevindirecek  emeklilik kararı

Gurbetçileri sevindirecek emeklilik kararı

Piknik için 5 pratik tarif: Minik pizza, dereotlu poğaça...

Piknik için 5 pratik tarif: Minik pizza, dereotlu poğaça...