• $9,2236
  • €10,7656
  • 528.32
  • 1432.8
23 Ağustos 2021 Pazartesi 08:39 | Son Güncelleme:

Rusya Taliban için arabulucu olacak

Rusya Taliban için arabulucu olacak

Rusya, 5 gün önce Afganistan'da İslam Emirliği ilan eden Taliban'ın ilk eylemlerini olumlu bulduğunu açıkladı. Taliban, Afganistan'ı geçmişte işgal eden Rusya'dan direnişçilerle arabuluculuk yapmasını da istedi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirerek ertesi gün de ülke genelinde İslam Emirliği ilan ettiğini açıklayan Taliban ile sıcak ilişkiler kurmaktan yana olan Rusya ilk adımı attı. Rusya'nın Kabil Büyükelçisi Dmitriy Jirnov, Taliban hareketinin iktidardaki ilk günlerinin olumlu olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Alman Spiegel gazetesine konuşan Jirnov, "Taliban'ı yakından izleyemeye devam edeceğiz, aceleci sonuçlar çıkarmak istemiyoruz" dedi.

PENÇŞİR'LE TEMAS

Büyükelçi ayrıca, çeşitli kaynaklardan Taliban'ın 'medeni' bir şekilde davranacağına dair bilgiler aldıklarını da sözlerine ekledi. Jirnov, Taliban'ın Moskova'dan Pencşir Vadisi'ndeki isyancılarla siyasi diyaloğun kurulmasına yardım etmesini istediğini de belirtti. Jirnov, bugün itibariyle Taliban'ın kontrolünde olmayan tek bölgenin Pencşir vilayeti olduğunu belirterek, "Bugün, Rusya'nın Afganistan'da farklı siyasi güçler üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu bilen Taliban'ın siyasi ofisinden üst düzey bir temsilci, elçiliğimizi ziyaret ederek, Pencşir'e siyasi bir mesaj iletmemizi istedi" dedi.

PUTİN: 'GÖÇMEN' MİLİTANLARA KAPIMIZ KAPALI

Rusya Devlet Başkanı Putin, Afganistanlı militanların Rusya'ya sığınmacı görünümünde girmelerini istemediğini söyledi. Rusya lideri, Afganistan'daki durumun Rusya'nın güvenliği ile doğrudan ilişkisi olduğunu belirtti. Putin, Afganistanlı sığınmacıların ABD'nin planladığı gibi Orta Asya ülkelerine yerleştirilmesine karşı olduklarını, bu kişilerin içinde militanların bulunabileceğini ve kolayca Rusya topraklarına sızabileceklerini söyledi.

<p>Osman Kavala Davası'nı yakından takip ediyorlar. Hatta yargı üzerinde baskı oluşturmak için duruş

Osman Kavala'nın elçileri

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor