• $ 5,8337
  • € 6,4964
  • 281.487
  • 94896.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Rusya kazanın ardından süpersonik uçuşları durdurdu

Rus süpersonik bombardıman uçağı Tu-22'nin Rusya'nın kuzeybatısında iniş yaptığı esnada düşmesinin ardından bu model uçakların tüm uçuşları askıya alındı.

TM Dijital Haber Merkezi

Dün Rus Tu-22M3 süpersonik bombardıman uçağı Rusya'nın kuzeybatısında bulunan Murmansk Bölgesi'nde iniş sırasında düşmüş, uçağın içerisinde bulunan dört mürettebattan üçü ölmüş, biri de ağır yaralanmıştı. Olayın ardından Savunma Bakanlığı tüm Tu-22M3 süpersonik bombardıman uçaklarının uçuşlarını askıya aldığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Tu-22M3 uçağı 22 Ocak'ta Murmansk bölgesinde tarifeli bir eğitim uçuşunu tamamladıktan sonra ani oluşan kar fırtınası nedeniyle acil inişe geçti, fakat uçak çakıldı. İçinde bulunan 4 mürettebatın üçü hayatını kaybetti, biri ise ağır yaralı. Ölümlü kazanın araştırılması sonuçlanana kadar tüm Tu-22M3 filosunun uçuşlarını askıya alıyoruz." açıklamasında bulundu.

Tupolev Tu-22M süpersonik bombardıman uçağı

Tu-22M, NATO adıyla Backfire, değişken kanat yapısına sahip, uzun menzilli süpersonik bir konvansiyonel bombardıman uçağıdır. 2018’de modernizasyon kapsamına alınan uçağa yeni navigasyon ve iletişim sistemlerinin yanı sıra motor, motor kontrol ve hedefleme sistemleri eklendi.

67 adet Tu-22M tipi uçağa sahip olan Rusya, diğer savaş uçaklarını da 2019’da modernize etmeyi ve 2021'de envantere girişlerini sağlamayı planlıyor.

Modernize edilen stratejik bombardıman uçağı Tu-22M3M'in en önemli özelliklerinden birisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in övgüyle söz ettiği ve Rusça’da “hançer” anlamına gelen 2 bin kilometre menzilli Kinjal hipersonik seyir füzesinden 4 adet taşıyabilmesi olarak görülüyor.

Uçakta ayrıca X-32 seyir füzesi ve elektronik karıştırma sistemlerine dirençli savunma sistemleri bulunuyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Midyat Hükümet Konağı´nda bulunan SGK İlçe Müdürlüğü’ne işlem yapmak üzere torunu ile birlikte ge

Polis Memurundan Takdir Toplayan Hareket

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

ABD YPG'yi tünel savaşı için eğitti

Terör örgütünün kış üslenmesine fırsat verilmiyor