• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
01 Aralık 2020 Salı 15:49 | Son Güncelleme:

Rusya-Japonya gerilimi had safhada: Bölgeye ilk defa S-300 konuşlandırdı

Rusya-Japonya gerilimi had safhada: Bölgeye ilk defa S-300 konuşlandırdı
AA

Rusya ile Japonya arasında yaşanan Kuril Adaları krizi bitmiyor. Moskova yönetiminin Kuril Adaları'na ilk defa S-300 hava savunma sistemleri konuşlandırdığı bildirildi.

Rusya ile Japonya arasında yaşanan Kuril Adaları krizi bitmiyor. Moskova yönetiminin Kuril Adaları'na ilk defa S-300 hava savunma sistemleri konuşlandırdığı bildirildi.

AA'da yer alan haberde ülkenin Çin sınırındaki Doğu Askeri Bölgesi'nin komutanı Orgeneral Genadi Jidko’nun bölgeyi ziyaret ettiği belirtildi.

Ziyaret kapsamında Kuril Adaları'na konuşlandırılan S-300 hava sistemlerinin denetlendiği bilgisine yer verilen açıklamada, bölgede Rus hava sahasının ihlal edildiği senaryolara yönelik de bir tatbikat gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, adalara ilk defa konuşlandırılan hava savunma sistemlerinin S-300 modelinin son nesil üretimi olan S-300V4 sistemi olduğu belirtildi.

Rus üretimi S-300V4, kritik önem taşıyan tesisleri ve kuvvet gruplarını balistik hava saldırılarına karşı korumak amacıyla tasarlanmıştı.

- Rusya ile Japonya arasındaki Kuril sorunu

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya'nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran yaklaşık 1300 kilometre boyunca uzanan Kuril Adaları'nı 1945'te ilhak etmişti.

İlhakın ardından Japonya tarafından da “Kuzey Bölgeleri” olarak adlandırılan toprak parçası konusundaki uyuşmazlık nedeniyle Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması imzalanması için yapılan görüşmelerde taraflar sonuca ulaşamıyor. 


Haberin Özeti

Rusya ile Japonya arasında yaşanan Kuril Adaları krizi bitmiyor.
• Rusya, adalara ilk kez S-300 yerleştirdi.
• Rusya, bölgede çeşitli senaryolara yönelik tatbikatlar gerçekleştiriyor.

KURİL ADALARI SORUNU
• İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya'nın Kuril Adaları'nı 1945'te ilhak etmişti.
• İlhakın ardından söz konusu topraklar üzerinde yaşanan uyuşmazlık nedeniyle Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması görüşmelerinde henüz sonuca ulaşılamadı.
<p>Peki, pandemi sürecinin psikolojimizi ve aile yapımıza olumlu ve olumsuz etkileri neler? Psikoter

Pandemi süreci aile yapımızı nasıl etkiledi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sivas'taki Altınkale'de kar yağışının ardından güzel görüntüler oluştu

Haftanın Fotoğrafları (08-14 Ocak)