• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
29 Haziran 2018 Cuma 14:11 | Son Güncelleme:

Rus uzman: Türkiye’nin Katar’a desteği, Suudi Arabistan’ın saldırısını engelleyecek

Rus uzman: Türkiye’nin Katar’a desteği, Suudi Arabistan’ın saldırısını engelleyecek

Rus uzman Boris Dolgov, Riyad’ın Rus S-400 füze savunma sistemlerine ilgi gösteren Katar’a, ülkede Türk askerlerinin varlık göstermesi ve Ankara’nın seçim sonrasında Doha’ya desteğini arttıracak olması nedeniyle askeri harekât düzenlemekten çekineceğini belirtti.

Rusya Bilimler Akademisi Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi'nden öğretim üyesi Boris Dolgov, Suudi Arabistan'ın, Türkiye'nin Katar'a verdiği destek nedeniyle emirliğe askeri müdahalede bulunmaktan çekineceğini söyledi.

Rus basınına konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dolgıv, "Bir taraftan 'Katar krizi' şu anda dondurulmuş durumda. Ancak Riyad’ın, Rus yapımı hava savunma sistemlerini satın alması durumunda Katar’a karşı askeri güç kullanabileceği yönündeki tehditleri, bu çatışmanın sona ermekten uzak olduğunu gösteriyor. Şu anda Suudilerin tehditleri büyük ölçüde propaganda niteliğinde olup Doha üzerinde baskı kurmanın bir şekli" diye konuştu.

Suudi Arabistan’ın, büyük ölçüde Katar’da askeri birlikleri bulunan Türkiye’nin tutumu dolayısıyla silahlı bir çatışmaya girmeyi göze alamadığına dikkat çeken Dolgov şunları söyledi: "Katar krizinin bir önceki ve en yoğun hissedilen evresinde Riyad, ihtilafı askeri yollardan çözme konusunu ciddi bir şekilde incelerken şu anki durumda böyle bir çözüm mümkün değil. Suudi tarafın aktiviteleri, büyük ölçüde Katar’daki Türk askeri varlığı nedeniyle sınırlı kalıyor. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın daha geniş yetkilere sahip cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesi, Ankara’nın ileride Riyad'a verdiği askeri desteğini arttıracağını gösteriyor."

(Sputnik)

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü