• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
20 Temmuz 2014 Pazar 15:59 | Son Güncelleme:

Rum lider‘den Erdoğan açıklaması

Rum lider‘den Erdoğan açıklaması

Rum lider Anastasiadis: "Seçimlerde tercihim Recep Tayyip Erdoğan'dan yana"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili, kimin cumhurbaşkanı olacağı konusunun Türk halkının yetkisinde bulunduğunu ancak kendi tercihinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yana olduğunu söyledi.

Anastasiadis, Atina'da yayımlanan haftalık Real News gazetesindeki demecinde, Kıbrıs'ta taraflar arasında sürdürülen müzakerelerde masaya getirilen tezlerin Ada'daki sorunun en kısa zamanda çözümlenmesine yardımcı olmadığını belirtti. Bu durumdan hayal kırıklı duyduğunu ifade eden Anastasiadis, "Bu tezlerin geri dönülemez farklılıklar içerdiği konusunda önyargılı olmak istemiyorum. Bunun sırf müzakere amacıyla yapıldığına ve iki tarafın tezlerinde yakınsama bulunduğunu umut etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Anastasiadis, Kıbrıs'ta çözümün hedefinin yeşil hattın iptal edilmesi, tüm Ada'da ve tüm Kıbrıslılar için barışçı yaşam koşullarının oluşturulması ve Kıbrıs'ın dünyanın en çalkantılı bölgesinde bir barış modeline dönüşmesi için, AB müktesebatının uygulanması ve işletilmesi olduğunu ifade ederek, "Kıbrıs sorunu kırk yıldır sürüncemede. Bu çok uzun bir süre" dedi.

Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün olası sonuçlarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Anastaiadis, "Halkın önüne baskıcı ikilemler getirilmemeli. Her geçen gün işgal topraklarında (KKTC) doğup büyümüş insanlar artık ölüyor. Bu bölgelerden hatıraları olan Kıbrıslı Rumların sayısı azalıyor. Bu bölgenin yeni nesiller için yabancı bir ülke olması riski pusuda bekliyor" diye konuştu.

SEÇİMDEN SONRA KIBRIS KONUSU İVME KAZANIR

Rum lider, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sorular üzerine de "Türkiye'de kimin cumhurbaşkanı olacağı konusunun Türk halkının yetkisinde bulunduğunu ancak, kendi tercihinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yana olduğunu" söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın Kıbrısla ilgili Türk politikasının söylemini değiştirdiğini ancak buna rağmen eskiye kıyasla durumun daha olumlu olduğunu belirten Anastasiadis, Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Kıbrıs konusunun yeni ivme kazanacağına dair olan inancını dile getirdi.

YUNANİSTAN GKRY İLE ANLAŞMA İMZALAYACAK 

GKRY Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ise "Dimokratia" gazetesindeki demecinde, Yunanistan ile GKRY arasında "Kriz Yönetim Mutabakatı" imzalanmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Fokaidis, anlaşmanın Yunanistan Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos'un kısa bir süre önce Güney Kıbrıs'ı ziyareti sırasında kararlaştırıldığını ve en kısa zamanda imzalanacağını belirtti. Yunanistan ile GKRY daha önce 1993 yılında da "Ortak Savunma Doktrini" adı altında bir anlaşması imzalamış ancak bu anlaşma sonraki yıllarda uygulanmayarak atıl bırakılmıştı. AA

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı